Çin: Hong Kong 20 yılda büyük ilerleme kaydetti

2017-06-30 18:56:13 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, merkezi hükümet ve ana kesimdeki yerel yönetimlerin desteğiyle, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin son yirmi yılda büyük ilerleme kaydettiğini belirtti.


Edinilen bilgiye göre, İngiltere Dışişleri Bakanı  Boris Johnson dün yaptığı açıklamada, hukuki yönetim, bağımsız adalet sistemi ve özgür medyanın Hong Kong'un başarısının kilit noktaları olduğunu, bölgenin gelecekte başaracaklarının da şüphesiz “Çin-İngiltere Ortak Deklarasyonu”nun Hong Kong'a verdiği hak ve özgürlüklere dayanacağını dile getirmişti.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de, Hong Kong vatandaşlarının ve basının özgürlüğünü ihlal eden girişimlerden kaygı duyduklarını ve Hong Kong'un demokratik sisteminin ilerletilmesini desteklediklerini söylemişti.


Lu Kang bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD ve İngiltere'den iki yetkilinin açıklamalarını değerlendirdi. Hong Kong'un başarısının Çin'e devrinden bu yana geçen 20 yıl boyunca kaydettiği ilerleme ile kanıtlanmış olduğuna vurgu yapan sözcü, hiç kimsenin bu konuda asılsız yorumlar öne sürmemesi gerektiğini belirtti.


1997-2016 yılları arasında, Hong Kong'un gayri safi yurt içi hasılasında her sene ortalama olarak yüzde 3,2'lik artış görüldüğü bilgisini paylaşan sözcü, bölgenin gelişmiş ekonomiler arasında bile ön sıralarda bulunduğuna işaret etti. Lu Kang, Hong Kong'un işsizlik oranının da 20 yılda yüzde 3,5'in altında tutulduğunu, bu oranın yüzde 5'lik dünya ortalamasından düşük olduğunu vurguladı.


“Bir ülke, iki sistem” politikasının başarısının ve Hong Kong'un yakaladığı refah ve istikrar eğilimi ile Hong Kong halkının mutluluğunun bazılarını rahatsız ettiğine dikkat çeken sözcü,  ancak Hong Kongluların ve Çin'in tamamının bundan memnun olduğunu ifade etti.


.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor