Çin'in kuzeydoğusuyla Rusya'nın uzak doğusu arasında işbirliği

2017-06-30 10:25:44

Çin'in kuzeydoğusu ile Rusya'nın uzak doğusu arasında işbirliği artacak. İki ülke Baykal bölgesinde de işbirliğini geliştirecek.

Bu konuda mutabakat, iki ülkenin başbakan yardımcılarının dün Beijing'de yaptıkları hükümetler arası işbirliği konseyi görüşmesinde gerçekleştirildi.

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang ve Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Trutnev Beijing'deki Diaoyutai Devlet Konukevi'nde bir araya geldi.

Wang Yang görüşmede, Çin'in kuzeydoğu bölgesi ile Rusya'nın uzak doğu ve Baykal bölgesi arasındaki somut işbirliğinin pekiştirilmesinin iki ülkenin devlet başkanları arasında varılan önemli bir anlaşma olduğunu, bu konunun ikili işbirliğinde stratejik önem taşıdığını belirtti.

Wang Yang görüşmede ayrıca, iki ülkenin ortak çabalarıyla iki bölgenin ticaret artışında sevindirici sonuçlar elde edildiğini, yatırım işbirliğinde istikrarlı ilerlemeler kaydedildiğini ve kapsamlı bağlantıların hız kazandığını kaydetti.

Wang Yang, Çin'in Rusya ile stratejik kenetleme ve politik eşgüdümü pekiştirmeye, ikili bölgesel işbirliğinde yeni ilerlemeler kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Trutnev görüşmede, işbirliği sonuçlarını takdirle değerlendirerek, Çin'in Rusya'nın uzak doğudaki birinci büyük ekonomik ve ticari ortağı ve önemli yatırım kaynağı olduğunu ifade etti.

Yury Trutnev görüşmede ayrıca, Rusya'nın Çin'le işbirliği potansiyelini daha da geliştirmek, somut işbirliğinin seviyesini yükseltmek istediğini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor