Çin'den ABD'nin ticari önlem girişimine yanıt

2017-06-29 19:49:38 CRI

Çin, ABD ile karşılıklı saygı ve ortak kazanç ilkesine dayalı işbirliğini devam ettireceğini, ticaret ilişkilerinde karşılaşılan anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtti.


ABD yönetiminden 3 üst düzey yetkili, önceki gün yaptıkları açıklamalarda, Başkan Donald Trump'ın Çin-ABD ticaret işbirliği konusunda “karamsar” hissettiğini ve demir-çelik gibi ürünlerin ithalatında gümrük vergilerini artırma gibi Çin'e karşı bir dizi önlem alacağını ifade etmişlerdi.


Çin Ticaret Bakanlığı Basın Sözcüsü Sun Jiwen, aynı gün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD'nin söz konusu girişimine değindi. Sözcü, Cumhurbaşkanı Xi ile ABD Başkanı Trump'ın Florida'daki görüşmelerinde “100 gün programı”nı uygulayarak ekonomik işbirliğini ilerletme konusunda mutabakata vardıklarını söyledi. Xi-Trump görüşmesinden bu yana hayata geçirilen 10 programdan da olumlu sonuç alındığını vurgulayan Sun, ikili ekonomi işbirliğinin sorunsuz ilerlediğine dikkat çekerek, Çin'in bu yöndeki çabalarını sürdürmeye hazır olduğunu kaydetti.


ABD'nin daha önce demir, çelik ve alüminyum ithalatını hedef alan ulusal güvenlik soruşturması başlattığını hatırlatan Sun, “ulusal güvenlik” kavramının geniş kapsamlı olduğunu, net bir tanımının yapılamayacağını, bunun da uluslararası ticaretin akışını kısıtlayacağını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:


“Küresel ekonomi, halen zayıf bir iyileşme sürecinde. Çin, tüm ülkelerin diyalogu ve işbirliğini güçlendirerek, dünya ekonomisinin gelişmesi için daha iyi bir ortamı el birliğiyle oluşturmalarını ümit ediyor. Çin, dünyaya serbest ve dışa açık bir uluslararası ticaret sistemini destekleme çağrısında bulunuyor. Bilhassa ekonomik gidişatın zorluklarla karşılaştığı bir dönemde, hep birlikte ticari korumacılık düşüncesiyle mücadele etmeli, ticareti sınırlayıcı her türlü önlemi alırken ihtiyatlı davranmalıyız.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor