NAO: Çin'in yerel borçları kontrol altında”

2017-06-28 20:45:13 CRI

Ulusal Denetim Ofisi (NAO) yetkilisi, Çin'in, merkezi ve yerel yönetim harcamalarının idaresine daima büyük önem verdiğini ve yerel hükümetler için standart bir finans sistemi kurulduğunu ifade etti.

NAO yetkilisinin verdiği bilgilere göre, son yıllardaki denetimler, Çin'de devlet borçlarının kontrol altında olduğunu ve istikrarlı ekonomik büyüme eğiliminin korunduğunu gösteriyor.
NAO, mevcut sorunları tespit etmek ve bunları çözmek için yerel yönetim borçlarının nispeten yüksek olduğu 16 eyaletteki bazı kent ve bölgelerde denetimler gerçekleştirdi.
Bu denetimlerde yerel yönetimlerin borçlarında yüzde 87 artış olduğu ve borçları nispeten daha az olan bazı bölgeler ile batı kesiminin borçlarını ikiye katladığı tespit edildi. Buna rağmen bu bölgelerde ortalama hükümet borçlarının oranı yüzde 70 oldu. Diğer büyük ekonomilerin hükümet borçlarıyla karşılaştırıldığında bu oran düşük.


Öte yandan, denetimlerde yerel yönetimlerin çoğunun, kamu fonlarını halkın refahını artıracak sosyal projelerde kullandığı görüldü.


Kamu İktisadi Teşekkülleri'nin (KİT) denetim sonuçlarına göre, KİT'lerin reformu derinleştirildi, sanayi yapısı iyileştirildi. Çin'in KİT'leri gelirlerini artırıp harcamalarını düşürürken, aynı zamanda maliyetleri azaltıp performanslarını geliştiriyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor