Başbakan Li: Çin'in kalkınmasında yeni motivasyonlar oluştu

2017-06-28 10:28:15 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Dalian'de düzenlenen 2017 Yaz Davos Forumu'nun açılış töreninde konuştu.

Li Keqiang, dün yaptığı konuşmada, ekonomik küreselleşmenin korunması, ticaret ve yatırım serbestliğinin yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası ekonomik ve ticari kuralların iyileştirilmesi gerektiğini dile getiren Li Keqiang, ekonomik işbirliğinde tüm ülkelerin hak, fırsat ve kurallar yönünden eşit olmalarının önemine işaret etti.

Li Keqiang, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol girişiminin ortaklık, müzakere ve paylaşıma dayandığını belirterek, bu girişimin kapsamlı bir kalkınma platformu olduğunu kaydetti.

Çin ekonomisinin mevcut durumuna da değinen Li Keqiang, bu yıldan itibaren Çin ekonomisinin istikrarlı yöne ilerlediğini ifade etti.

Başbakan Li Keqiang, son yıllarda reform, dışa açılma ve inovasyon yoluyla Çin ekonomisinin ihracat ve yatırıma dayalı bir ekonomi olmaktan ziyade, tüketim, hizmet ve iç talebe dayanma aşamasına geçtiğini ileri sürdü.

Li Keqiang, çok sayıda uluslararası örgüt ve araştırma kuruluşunun Çin ekonomisinin büyümesine dair beklentilerini artırdıklarını hatırlatarak, Çin'in kalkınmasında yeni motivasyonlar oluştuğunu belirtti.

Dışa açılmayı genişleteceklerini kaydeden Li, iç ve dış yatırım eşitliğine sahip, uluslararası rekabet gücü olan bir ticaret çevresi kuracaklarını açıkladı.

Li Keqiang ayrıca, Çin ekonomisinin uzun vadeli olarak iyi yönde ilerleyeceğini ve dünyaya daha fazla fırsat sunacağını kaydederek, Çin'in en cazip yatırım ülkesi olmaya devam edeceğini vurguladı.

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab ve 90'dan fazla ülkeden gelen 2 binden fazla lider ve temsilci foruma katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor