Li Keqiang: 2017 büyüme hedeflerine ulaşabiliriz

2017-06-27 18:17:17

Çin Başbakanı Li Keqiang, istikrarlı ekonomik durum sayesinde Çin'in bu yıl için konulan büyüme hedeflerine ulaşma yeterliliğine sahip olduğunu açıkladı.


Li Keqiang, Dalian'de düzenlenen 2017 Yaz Davos Forumu kapsamında gerçekleştirilen Yeni Şampiyonların Yıllık Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Çin'in daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme seviyesini koruduğunu, ekonominin yeniden yapılandırılması ve verimliliğin artırılmasında ilerleme kaydedildiğini belirtti.


Çin hükümeti, bu yıl için büyüme hedefini yüzde 6,5 olarak belirledi. Çin, ayrıca tüketici fiyatlarındaki artışı yüzde 3, kentsel işsizlik oranını da yüzde 4,5 seviyelerinde tutmayı amaçlıyor.


Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak Çin, yılın ilk yarısında yüzde 6,9'luk bir oran ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Bu oran, son 18 ayda görülen en yüksek büyüme hızı.


Uluslararası Para Fonu gibi bir dizi finans kuruluşu da Çin ekonomisi için bu yılki beklentilerini yükseltti.


Li Keqiang, Çin'in ne güçlü teşvik önlemleri aldığını ne de eskisi gibi yatırım ve kaynak odaklı büyüme yolunda ilerlediğini, ancak inovasyon ve reform zemininde iç tüketim ve hizmet sektörüne dayalı büyüme modeline geçiş sürecinde olduğunu söyledi.


Bu arada, iç tüketimin 2016 gayrisafi yurt içi hasılasındaki payı yüzde 64,6 olurken, üçüncül sektörlerin payı ise yüzde 51,6 oldu. 


“İç talep, ekonominin önemli bir dayanağı haline geldi.” diyen Li, sürekli çalışan Çin motorunun dünya için daha fazla fırsat üreteceğini vurguladı. Çin, geçen yıl 1,6 trilyon ABD Doları ithalat yaptı, 130 milyon Çinli turist yabancı ülkelere seyahat etti.


Birtakım sınamaların da mevcut olduğunu söyleyen Li Keqiang, “Ekonomide kısa vadede küçük dalgalanmalar kaçınılmazdır, ancak uzun vadede istikrar eğilimi değişmeyecektir.” ifadesini kullandı.  


Çin'in arz-yönlü reform çalışmalarını ilerleterek, yetkilerin alt kademelere devredilmesini hızlandıracağını dile getiren Başbakan Li, Çin piyasalarına erişimi kolaylaştıracaklarını, girişimcilik ve inovasyonu teşvik edeceklerini ve iç tüketimi canlandıracaklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor