“Cayetano'nun ziyareti, Çin-Filipinler stratejik işbirliğini ilerletecek”

2017-06-26 19:23:12 CRI

Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano'nun, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin daveti üzerine 28 Haziran-1 Temmuz günlerinde Çin'e resmi ziyarette bulunacağı açıklandı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Cayetano'nun ziyaretinin, iki ülkenin her alandaki kapsamlı işbirliğinin derinleştirilmesine katkı yapacağı ve barış ile kalkınmaya dayalı stratejik işbirliği ilişkilerinin yeni bir döneme gireceğine inandıklarını belirtti.


İkili ilişkilerin geçen yıldan itibaren iyileştirilmesinden bu yana sürekli ve iyi şekilde geliştiğini vurgulayan Geng Shuang, bunun hem iki ülkenin halklarına somut çıkarlar getirdiğini hem de bölgedeki barış ile istikrarı ilerlettiğini ifade etti.


Sözcü Geng Shuang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçtiğimiz mayıs ayında düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılan Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte'yle tekrar görüşerek, ikili ilişkilerin ileri bir seviyeye taşınması konusunda önemli fikir birliğine vardığını kaydetti. Filipinler'in bu yıl ASEAN'ın dönem başkanlığını üstlendiğini dile getiren Geng Shuang, Çin'in ASEAN ülkeleri ve Doğu Asya ile işbirliğini sürekli derinleştirmek için Filipinler'le ortak çaba harcayacağını da sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor