Çin: Wang Yi'nin ziyaretleri verimli geçti

2017-06-26 18:59:44 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Afganistan ve Pakistan'a yaptığı ziyaretlerde olumlu sonuçlar elde edildiğini söyledi.


Çin'in başka ülkelerin içişlerine karışmadığının ve kendi arzusunu hiçbir zaman başkalarına dayatmayacağının altını çizen sözcü, ancak dostlarının ihtiyaç duydukları zamanlarda Çin'in yardım eli uzatmaya hazır olduğunu ifade etti.


Sözcü Geng, Wang Yi'nin bu ziyaretlerinde Çin, Afganistan ve Pakistan'ın, bulundukları bölgelerde barış ve istikrarı koruyarak bağlanırlıklarını güçlendirip ekonomik işbirliğini yoğunlaştırma üzerine anlaştıklarını söyledi.


Afganistan ve Pakistan'ın, kriz kontrol mekanizmasının oluşturularak beklenmedik sorunlara müdahale esnasında anında ve etkili temaslarda bulunulmasını kabul ettiklerini kaydeden sözcü, üç ülkenin, dışişleri bakanları arasındaki diyalog mekanizması ile Afganistan, Pakistan, Çin ve ABD'den oluşan dört taraflı koordinasyon grubunun çalışmalarının yeniden başlatılması konusunda fikir birliğine vardıklarını söyledi.


Geng Shuang, Çin, Afganistan ve Pakistan'ın, Shanghai İşbirliği Örgütü kapsamında Afganistan Temas Grubu'nun çalışmalarının bir an önce tekrar başlatılmasını desteklediklerini de dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor