“Dost ve komşu olarak Pakistan ve Afganistan'a desteğimiz sürecek”

2017-06-26 10:45:11

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pakistan ziyaretini tamamladıktan sonra Pakistan başbakanının dış ilişkiler danışmanı Sartaj Aziz'le ortak basın toplantısı düzenledi. Wang Yi basın toplantısında Afganistan ile Pakistan arasındaki geçiş diplomasisine değindi.

Wang Yi, 24-25 Haziran günlerinde iki ülkeden gelen davet üzerine Afganistan ve Pakistan'ı ziyaret ettiğini hatırlatarak, bu iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi ve Afganistan'da uzlaşma sürecinin yürütülmesi için arabuluculuk yaptığını belirtti.

Ziyaret sırasında iki ülkenin liderleriyle içten ve kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiğini vurgulayan Wang Yi, üç taraf arasında kapsamlı fikir birliğine varıldığını ve Çin-Afganistan-Pakistan üç taraflı ortak basın bildirisinin yayımlandığını kaydetti.

Üç taraflı basın bildirisi beş maddeden oluşuyor:

1. Çin, Afganistan ve Pakistan tarafları, bölgesel barış ve istikrarı korumaya, karşılıklı temasları artırmaya, ekonomik işbirliğini derinleştirmeye ve ortak güvenlik ve kalkınmayı yürütmeye hazırdır.

2. Pakistan ve Afganistan karşılıklı ilişkiyi iyileştirmek istemektedir ve iki taraflı kriz kontrol mekanizması kurulmasını kabul etmektedirler.

3. Çin, Afganistan ve Pakistan dışişleri bakanları görüşme mekanizması kurulması kararlaştırılmıştır.

4. Afganistan, Pakistan, ABD ve Çin'den oluşan Dörtlü Koordinasyon Grubu'nun yeniden başlatılması kabul edilmiştir. Üç taraf, Afganistan'da barış ve uzlaşma için çalışma sözü vererek, Taliban'ın bir an önce barış sürecine katılması çağrısında bulunmaktadır.

5. Üç taraf, Shanghai İşbirliği Örgütü-Afganistan Temas Grubu'nun faaliyetlerine yeniden başlamasına ve Afganistan'ın barış sürecinde yapıcı rol oynamasına destek vermektedir.

Wang Yi, Pakistan ve Afganistan'ın uluslararası topluma olumlu mesaj vermelerinden memnuniyet duyduklarını belirterek, bu iki ülkenin dostu ve komşusu olan Çin'in yapıcı rol oynamayı sürdüreceğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor