Wang Yi, Sertaç Aziz ile görüştü

2017-06-25 17:06:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün İslamabad'da Pakistan Başbakanı Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz'le görüştü.


Wang Yi, Pakistan ile Çin'in her koşulda stratejik işbirliği ortağı olduğunu ve bu ilişkinin Çin'in dış ilişkilerinde tek olduğunu belirtti.


Wang Yi, Çin'in Pakistan'la stratejik temasları güçlendirmeye, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmeye ve iki ülkenin ortak çıkarlarını korumaya hazır olduğunu ifade etti.


Terörle mücadelenin ikili ilişkilerin önemli içeriklerinden biri olduğunu vurgulayan Wang Yi, Pakistan'ın “Doğu Türkistan İslami Hareketi”ne darbe indirme konusunda Çin'e verdiği kararlı desteklerden dolayı teşekkürlerini sundu. Pakistan'ın son yıllarda uluslararası terörle mücadelede önemli katkılarının bulunduğunu kaydetti.


Wang Yi, Pakistan ile Afganistan arasındaki gerginliğin iki ülkenin istikrar çabalarına ve bölgesel işbirliğine yararlı olmadığını vurguladı.


Wang Yi, iki ülkenin ikili ilişkileri iyileştirmek için birlikte çaba harcayarak karşılıklı güveni yeniden tesis etmesini beklediklerini dile getirdi.


Wang Yi ayrıca, Çin'in, Pakistan ve Afganistan'ın kriz yönetim mekanizmasını bir an önce kurmasını ve Çin-Afganistan-Pakistan dışişleri bakanları görüşme mekanizmasının da bir an önce oluşturulmasını desteklediğini sözlerine ekledi.


Sertaç Aziz ise, son yıllarda uluslararası arenada terörle mücadele çalışmalarının daha ciddi bir şekilde yapıldığını ve Pakistan'ın uluslararası toplumla birlite çaba harcayarak terörizme darbe indirmeye hazır olduğunu belirtti.


Ülkesinin Afganistan'la temaslarda bulunarak ilişkileri iyileştirmek ve Afgansitan'ın siyasi uzlaşısını desteklemek için çaba harcadığını belirten Aziz, bu durumun iki tarafın ortak çıkarlarına uygun olduğunu ifade etti.


Aziz, Pakistan'ın siyasi ve diplomatik çaba harcayarak ilgili diyalog mekanizmasının kurulması için hazır olduğunu, ancak bu durumda iki tarafın da çabalarına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. 


Aziz, ülkesinin Çin-Afganistan-Pakistan dışişleri bakanları görüşme mekanizmasının kurulması için çaba harcamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor