Afganistan Cumhurbaşkanı, Wang Yi'yi kabul etti

2017-06-25 16:24:54 CRI

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, dün Kabil'de ülkesini ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi Kabul etti.


Eşref Gani, Afgan halkının Çin'i iyi bir komşu ve barış, güvenlik ile refahı koruyan iyi bir ortak olarak gördüğünü dile getirdi.


Gani, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nu birbirine bağlayan bir noktada bulunan ülkesinin, taraflar arasında ekonomi, ticaret, yatırım, elektrik ve nakliye gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu belirtti.


Gani, iki tarafın ortak güvenliğini korumak için “Doğu Türkistan Hareketi” terör örgütüne darbe vurmaya devam edeceklerinin altını çizdi.


Komşusuyla barış içinde bir arada yaşamanın ülkesinin diplomasisinin önemli hedeflerinden biri olduğuna dikkat çeken Gani, Pakistan'la ilişkileri iyileştirmek istediklerini ve taraflar arasında her şeyden önce karşılıklı güvenin tesis edilmesi gerektiğini vurguladı.


Wang Yi ise görüşmede, Çin'in başka ülkelerin içişlerine müdahale etmeyeceği gibi, kendi iradesini de başkalarına dayatmayacağını ve jeopolitik çıkar peşinde koşmayacağını vurguladı.


Wang, Çin'in dostları ihtiyaç duyduğunda yardım eli uzatmaya da hazır olduğunu kaydetti.


Çin'in Afganistan'daki yurt içi uzlaşı ile ekonomik yeniden yapılandırma sürecine kararlılıkla destek verdiğini söyleyen Wang Yi, Afganistan'la Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini genişletmek istediklerini söyledi.


Afganistan ve Pakistan'ın ilişkileri iyileştirerek ve karşılıklı güveni yeniden tesis ederek, ortak huzur ile ortak kalkınmaya kavuşmasını içtenlikle dilediklerini belirten Wang Yi, Çin-Afganistan-Pakistan dışişleri bakanları görüşme mekanizmasının oluşturulmasını desteklediklerini de ifade etti.


Wang Yi, Çin'in öteden beri “Afgan halkının önderliğinde ve Afgan halkına ait olan uzlaşı sürecine” destek verdiğini ve bu süreci hızlandıran herhangi bir çabanın Afganistan'ın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi temelinde yapılması gerektiği görüşünde bulunduğunu anımsattı.


Wang Yi, Çin'in Afgan hükümetinin başlattığı Kabil sürecini, Çin-Afganistan-Pakistan-ABD dörtlü koordinasyon grubunun yeniden başlatılmasını ve Shanghai İşbirliği Örgütü Afganistan İrtibat Çalışma Grubu'nun yeniden göreve başlamasını desteklediğini de sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor