Wang Yi Çin'in Ortadoğu mültecileri konusundaki tutumunu açıkladı

2017-06-24 15:57:37 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Lübnan'da Çin'in Ortadoğu mültecilerine ilişkin tutumunu açıkladı.


Wang Yi, dün Beyrut'ta Lübnanlı mevkidaşı Gebran Bassil ile görüştü. İki bakanın görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.


Wang Yi basın toplantısında, şu anda Ortadoğu mültecileri sorununun öne çıktığına ve Lübnan dahil Ortadoğu ülkelerinin Suriye gibi ülkelerden gelen mültecileri kabul etmek için büyük çaba harcadığına dikkat çekti.


Mültecilerin göçmen olmadığına işaret eden Wang Yi, dünyanın dört bir yanına kaçan mültecilerin er ya da geç anavatanlarına dönüp yurtlarını yeniden inşa edeceklerinin altını çizdi.


Wang Yi, bunun her mültecinin isteği olduğunu, ayrıca uluslararası insani çabalara uyduğu gibi, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye sorununun siyasi çözümüne ilişkin kararlarının da bir parçası olduğunu kaydetti.


Wang Yi, Ortadoğu mültecileri sorununun çözümü için her şeyden önce Suriye sorununun siyasi çözüm sürecinin hızlandırılarak, mültecilerin yurtlarına dönmeleri için gerekli koşulların yaratılması gerektiğini kaydetti.


Wang, Çin hükümetinin öteden beri insani yardım ruhu ışığında ve BM çerçevesinde mültecileri kabul eden ülkelere elinden gelen yardımı sağladığını hatırlattı.


Wang son olarak, Çin'in uluslararası toplumla birlikte, mültecileri kabul eden ülkelerin krizi göğüsleme kabiliyetini yükseltmesine yardım ederek, mültecilerin yurtlarına dönme taleplerinin gerçekleştirilmesi için çaba harcamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor