“Kore Yarımadası sorunu kritik bir dönemden geçiyor”

2017-06-23 19:59:33 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumun, kritik bir dönemden geçen Kore Yarımadası sorunu ile ilgili olarak, bir an önce barışçıl görüşmelerin teşvik edilmesi ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesi için çaba harcaması gerektiğini belirtti.


Bakanlık Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Kore Yarımadası nükleer sorununun özünde güvenlik sorununun bulunduğunu ve bu nedenle bu sorunun çözülmesi için kapsamlı politikalar uygulanarak tüm tarafları ilgilendiren sorunların dengeli bir şekilde çözülmesi gerektiğini söyledi.


Geng Shuang, Çin'in, Yarımada'daki gerginliği azaltma, karşılıklı güvenlik ile temasları arttırma ve diyaloğu bir an önce yeniden başlatma gibi Yarımada'daki sorununun çözülmesine yardımcı tüm önerileri olumlu karşıladığını kaydetti.


Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Cumhurbaşkanlığı kısa bir süre önce, nükleer sorunda daha esnek davranacaklarını açıklamıştı.


Aynı açıklamada, Güney Kore-ABD ortak tatbikatının boyutunun küçültüldüğü ve ABD'nin stratejik silahlarının konuşlandırılması konusunda daha ölçülü davranıldığı takdirde Yarımada'daki gerginliğin yumuşatılabileceği ifade edilmişti.


Geng Shuang bununla ilgili olarak ise, son günlerde tarafların olumlu sinyaller verdiğini ve bu durumun Kore Yarımadası'ndaki gerginliği azaltmaya yönelik bir adım olmanın yanı sıra, sorunların diyalog yoluyla çözülmesini kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor