Çin “10+3” işbirliğinin derinleştirilmesini temenni ediyor

2017-06-23 18:48:28

Çin, Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ve ASEAN arasındaki “10+3” işbirliğinin derinleştirilmesini temenni ediyor.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ve ASEAN arasındaki “10+3” işbirliğinin, 20. yıldönümü dolayısıyla, maliye gibi alanlardaki işbirliğini güçlendireceğini belirtti. Sözcü bu sayede, Doğu Asya'daki ekonomik birlik inşasının da hızlandırılacağını ifade etti.


15. Doğu Asya Forumu, 29 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Çin'in Hunan eyaletinin Changsha kentinde düzenlenecek. Foruma, ASEAN ülkeleri ile Çin, Japonya ve Güney Kore'den hükümet ve sanayi temsilcileri ile akademisyenlerin beraberinde ASEAN Sekreteryası'ndan temsilciler katılacak.


Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, “10+3” işbirliğini takdirle değerlendirerek, bu işbirliğinin Doğu Asya işbirliğinin ana kanalı ile Doğu Asya'da ekonomik birlik inşasının önemli taşıyıcısı olduğuna işaret etti.


Geng, Çinli liderlerin daha önce düzenlenen “10+3” liderler toplantılarına katıldığını ve bu toplantılarda Doğu Asya serbest ticaret bölgesinin inşası dahil bir dizi önemli öneri sunduğunu dile getirdi.


Sözcü, Çin'in ayrıca “10+3” çerçevesinde yapılan çeşitli bakanlar toplantıları, üst düzey yetkililer toplantıları ile büyükelçiler toplantılarına da etkin bir şekilde katıldığını ve birçok somut iletişim ve işbirliği projesi gerçekleştirdiğini vurguladı.


Geng Shuang son olarak, “10+3” katılımcıları arasında en yoğun faaliyet gösteren ülkelerden biri olan Çin'in, ilgili taraflarla işbirliğini daha da derinleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor