Çin: Ortadoğu yeniden barış ve istikrara kavuşmalı

2017-06-23 16:39:32 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Ortadoğu'nun bir an önce yeniden barış ve istikrara kavuşmasını arzuladıklarını ifade ederek, uluslararası topluma Ortadoğu'nun kalkınma sorununu dikkate alarak bölgedeki ülkelerin kendilerine uygun kalkınma yolunu seçmelerine destek verme çağrısı yaptı.

Wang Yi, dün Amman'da Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Al Safadi'yle ortak basın toplantısını düzenleyerek Çin'in Ortadoğu sorununa yaklaşımı hakkında açıklamalarda bulundu.

Çinli Bakan, Ortadoğu'nun çalkantı halinde olmasının hem bölgedeki ülkeleri, hem de dünyanın barışı ve istikrarını tehdit ettiğini dile getirdi. Çin'in Ortadoğu'nun bir an önce barış ve istikrara yeniden kavuşmasını arzu ettiğini söyleyen Wang Yi, politik kanallar aracılığıyla bölgenin durumuna uygun ve tarafların çıkarlarını hesaba katan bir çözüm paketinin ortaya konması gerektiğini ifade etti. Wang Yi, bu süreçte ilgili ülkelerin egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, Birleşmiş Milletler'in ana arabulucu rolünde ısrar edilmesi ve bölgedeki ülkelerin meşru isteklerine saygı gösterilmesi gerektiğini savundu.

Wang, terör konusuna da değindi. Çin'in uluslararası ve bölgesel terörle mücadele işbirliğini desteklediğini vurgulayan Wang, bazı terör güçlerinin ağır darbe aldıktan sonra, Ortadoğu'daki diğer ülkelere veya başka bölgelere yayıldığını belirtti. Wang Yi, bu noktada, uluslararası toplumun terörle mücadele konusunda edindiği kazanımları sağlamlaştırarak, terörizmin yayılma tehlikesini kontrol altına alması gerektiğini kaydetti.

Wang, Çin'in Kuşak ve Yol'un ortak inşası çerçevesinde Ürdün dâhil Ortadoğu'daki çeşitli ülkelerle somut işbirliğini güçlendirerek, bölgenin kalkınması, refahı ve terör örgütlerinden arındırılmasına katkı yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Çin'in Ortadoğu sorununun çözümünde yapıcı rol oynamaya devam edeceğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı Wang, Arap ülkelerinin güvenilir dostu olarak Çin'in tarafsız ve adil bir tutumla bölgedeki sıcak sorunların siyasi çözümünü hızlandıracağını da sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, aynı gün Ürdün Kralı Abdullah II bin el-Hüseyin'le de görüştü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor