Wang Yi, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı ile görüştü

2017-06-22 14:45:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki'yle görüştü.

Wang Yi, görüşmede, Çin ve Afrika'nın ortak kazanca ve ortak kalkınmada yeni bir çağ açtığına dikkat çekti. İki tarafın kalkınma stratejilerinin birbirine uyduğunu, bu nedenle tarihi işbirliği fırsatlarına sahip olduklarını vurgulayan Wang, Çin'in yeni dönemde Afrika Birliği Komisyonu'yla daha sıkı ortaklık ilişkileri kurmaya hazır olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang, Afrika Birliği'yle stratejik iletişim ve karşılıklı güveni artırarak, Çin'in "10 İşbirliği Planı" ile Afrika Birliği'nin "2063 Gündemi"nin daha iyi kenetlenmesini sağlayacaklarını belirtti.

Musa Faki ise, görüşmede yaptığı konuşmada, Afrika-Çin işbirliğinin dünyanın en dinamik uluslararası ortaklıklarından biri olduğuna işaret ederek, iki tarafın yoğun diyalog aracılığıyla işbirliği alanlarını çeşitlendireceklerini ifade etti. Musa Faki, iki tarafın ilişkilerinin gelişmesi ve stratejik ortaklığın derinleştirilmesine daha büyük katkı yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Çin-Afrika Birliği ortaklığında beş öncelikli alan

Taraflar, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Wang Yi, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in Afrika Birliği ile beş öncelikli alanda işbirliğini derinleştirmeye istekli olduğunu ifade etti.

Buna göre, birinci öncelikli alan, iki tarafın kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi. İkincisi, barış ve güvenlik işbirliği. Wang Yi, Çin'in Afrika'daki Afrikalıların sorunlarını çözme, onların güvenliğini sağlama ve bölgede barışı koruma konularında desteğini sürdüreceğini hatırlattı.

Üçüncü alan ise kamu sağlık işbirliğinin güçlendirilmesi. Wang, ortak hastalık kontrol merkezlerinin inşa edilmesi suretiyle Afrika'nın sağlık sektörüne destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Wang, dördüncü alanın insan kaynakları geliştirme olduğunu dile getirerek, Çin'in eğitim ve nitelikli uzman yetiştirme konusunda Afrika'ya desteğini ifade etti.

Beşinci öncelikli alan Çin'in, Afrika'nın ve gelişmekte olan ülkelerin hak ve çıkarlarını meşrulaştırma hususunda bölgesel ve uluslararası meselelerde işbirliğine odaklanıyor.

"Çin ve Afrika Birliği yoksullukla mücadelede el ele vermeli"

Çin Dışişleri Bakanı, ayrıca Addis Ababa'da düzenlenen yoksulluğun azaltılması ve ortak kalkınma konulu Çin-Afrika Üst Düzey Diyalog ve Düşünce Kuruluşları Forumu'na katıldı.

Wang, forumun açılışında yaptığı konuşmada, Afrika'da hâlihazırda 400 milyon kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığına ve Çin'de yoksulluktan kurtarılması gereken 40 milyondan fazla kişinin bulunduğuna dikkat çekti. Wang, iki tarafın yoksullukla mücadele etme ve ortak kalkınmayı sağlama konularında ele ele vermesi gerektiğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor