Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu tamamlandı

2017-06-22 14:39:33 CRI

Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu tamamlandı

Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in eşbaşkanlık ettiği ilk Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu dün Washington'da düzenlendi.

Çin ve ABD, görüşmede, iki ülkenin devlet başkanları arasında varılan fikir birlikleri doğrultusunda, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini geliştirerek, birbirine saygı ilkesi temelinde anlaşmazlıkları azaltıp ikili ilişkilerin uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi için ortak çaba harcayacaklarını belirtti.

Çin, iki ülkenin birbirlerinin stratejik arzularına doğru tutumla yaklaşması gerektiğini kaydetti. Çin'in stratejik arzusunun çok net olduğuna işaret eden Yang Jiechi, bunun ülkesinin ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarının korunarak "iki ayrı yüzyıl" hedefi ile kalkınma rüyasını gerçekleştirmek olduğunu belirtti.

ABD tarafı, sürekli ve hızlı gelişen Çin'i frenleme veya zayıflatma niyetinde bulunmadığını ifade ederek Çin'le işbirliğini güçlendirip uzun vadeli ve yapıcı ilişkileri sürdürmeye hazır olduğuna dikkat çekti.

Görüşmede Taiwan ve Tibet sorunları da gündeme geldi. Çin bu sorunlara yönelik ilkeli tutumunu ve ABD'nin ilgili taahhütlerine sadık kalarak sorunlara uygun çözüm getirmesinin önemini vurguladı. ABD tarafı, "Tek Çin" politikasında ısrar ettiklerini, Tibet'in Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul ettiğini ve Çin'i bölme girişimlerine destek vermeyeceğini yineledi.

Çin, Kore Yarımadası nükleer sorunu hususuna ilişkin tutumunu toplantıda da yineledi. ABD'nin Güney Kore'de (Kore Cumhuriyeti) THAAD sistemini konuşlandırmasına karşı çıktığının altını çizen Çin tarafı, bu girişimlerin durdurulmasını istedi.

İki taraf, ayrıca, terörle mücadele konusunda fikir alışverişinde bulundu.

İlk diyalogun yapıcı ve verimli geçtiği yönünde görüş bildiren taraflar, bu platformu iyi değerlendirerek ikili ilişkilerde daha büyük ilerleme kaydedilmesinde anlaştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor