Çin: Filistin ve İsrail, bir an önce müzakere masasına dönmeli

2017-06-21 14:32:26 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler'deki daimi temsilcisi Liu Jieyi, Filistin ve İsrail'e barış müzakerelerinin yeniden yapılması yönünde harekete geçip “iki devletli çözüm taslağı”nı bir an önce hayata geçirmeleri gerektiği çağrısı yaptı.

Sözcü Liu, Filistin sorunuyla ilgili kamuya açık bir toplantıda yaptığı konuşmada, bağımsız Filistin devletinin kurulması, Filistin ve İsrail'in barış içinde bir arada bulunmasının uluslararası toplumun izlemesi gereken tek doğru yol olduğuna işaret etti. Liu, tarafların “toprak karşılığı barış” ilkesi, Arap barış girişimi ve BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları temelinde barış sürecini kararlılıkla ilerletmesi gerektiğini savundu.

Filistin ve İsrail'in iyi niyet göstererek barış diyalogunu bir an evvel yeniden başlatmasının iki halkın çıkarlarına uygun, makul bir seçenek olduğuna dikkat çeken Liu Jieyi, Çin'in Filistin ve İsrail'in barışını hızlandıran tüm uluslararası çabalara destek verdiğini kaydetti. Sözcü Liu, iki taraf arasında barış müzakerelerinin yeniden başlatılmasına yönelik diplomatik çabaların eşgüdümlü olmasına dair arzusunu da dile getirdi.

Çin'in Filistin halkının adalet davasının destekleyicisi ve Filistin-İsrail arasında barışın sağlanması için çalışan bir arabulucu olduğunu vurgulayan Liu, iki ülke arasındaki sorunun kapsamlı ve adil bir şekilde çözülmesi ve Ortadoğu bölgesinde barış ve istikrarın sağlanması için taraflarla birlikte çaba göstermeye hazır olduğunu kaydetti.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'ne dikkat çeken Liu Jieyi, uluslararası toplumun milyonlarca Filistinli mültecinin durumunu unutmaması ve onlara insani yardım sağlamaya devam etmesi gerektiğini ifade etti. BM'nin mültecilerin korunmasına katkılarını takdirle değerlendiren Liu, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde ekonomik ve sosyal kalkınmasının hızlandırılması gibi konularda Filistin'e destek sağlamayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor