“Xinjiang bölgesel işbirliğinde önemli görev üstleniyor”

2017-06-21 19:55:24 CRI

Çin'in Xinjiang uzmanlarından oluşan bir heyet dün Türkiye'yi ziyaret ederek Ankara'da düzenlenen basın toplantısında Xinjiang hakkında bilgiler verdi.


Çin Sosyal Bilimler Akademisi'ne bağlı Sınır Bölgeleri Enstitüsü Başkanı Xing Guangcheng, Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Çin ile dünya ülkeleri arasındaki iki taraflı işbirliği için büyük önem taşıdığını dile getirdi.


Xinjiang'ın eski İpek Yolu güzergahındaki önemli geçitlerden biri olduğunu belirten Xing Guangcheng, Xinjiang'ın aynı zamanda sekiz ülkeye komşu olduğunu ve Orta Asya, Güney Asya ve Ortadoğu ülkeleriyle sıkı ilişkiler kurduğunu belirtti.


Xing, Xinjiang'ın Kuşak ve Yol çerçevesindeki bölgesel işbirliğinde önemli görev ve sorumluluk üstlendiğine işaret etti.


Xing, Türk gazetecilere, Çin ile Türkiye arasındaki Kuşak ve Yol çerçevesindeki ekonomik ilişkilerin gelişimine, özellikle Xinjiang ile Türkiye dahil Orta ve Batı Asya ülke ve bölgeleri arasındaki işbirliğine ilgi gösterme çağrısı yaptı.


Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nden Uzman Profesör Ma Pinyan ise, Türkiye'yi ilgilendiren, Xinjiang'daki etnik ve dini sorunlar hakkında bilgi verdi.


Xinjiang'da dini özgürlüğün korunması için birçok çalışma yapıldığına işaret eden Ma, 2014 yılından itibaren Xinjiang'da aşırıcılığı yok etme çalışmalarını güçlendirmeye, ekonomik büyümeye yoğunlaşmaya, halkın yaşam koşullarını iyileştirmeye ve terörizme yönelik darbeyi güçlendirmeye başladıklarını vurguladı.


Ma, aşıcırılığı yok etmenin dünyanın karşı karşıya bulunduğu ciddi bir görev olduğunu ve bu konuda Türkiye dahil tercübeli ülkelerle uluslararası işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor