“Güney Çin Denizi'ndeki gelişmeler ortak çabayla elde edildi”

2017-06-21 19:47:37 CRI

Çin'in ASEAN ülkeleriyle birlikte Güney Çin Denizi'nin barışı, istikrarı ile refahını ilerletme için çaba harcayacağı bildirildi.


Filipinler Dışişleri Bakanı Yardımcısı kısa bir süre önce yaptığı konuşmada, “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları” çerçevesinin bu yılın Ağustos ayında Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ele alınacağını söylemişti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, söz konusu açıklamayı değerlendi. Geng Shuang, Güney Çin Denizi'nde yaşanan gelişmelerin Çin ile ASEAN'ın ortak çabalarıyla elde edildiğini belirtti.


Sözcü, “Tarafların Eylem Deklerasyonu”nun kapsamlı ve etkili bir şekilde hayata geçirilmesi ve “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları”nın görüşülmesi ile denizdeki somut işbirliğinin geliştirildiğini ve olumlu sonuçlar kazanıldığını ifade etti.


Geng, ilgili tarafların kısa bir süre önce Guiyang'da düzenlenen “Güney Çin Denizi Tarafları Eylem Deklarasyonu”nun hayata geçirilmesiyle ilgili 14. toplantıda, “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları”nın çerçevesi üzerinde fikir birliğine vardığına dikkat çekti.


Geng, Güney Çin Denizi'nde barış, istikrar, refah ve gelişmeyi hızlandırmak için ASEAN ülkeleriyle ortak çaba harcamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor