“Çin'in Kore Yarımadası sorunundaki katkılarını herkes gördü”

2017-06-21 19:21:53 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunu çözmek için yorulmadan çaba harcadığını ve bu konuda önemli rol oynadığını belirtti.


ABD Başkanı Donald Trump twitter hesabında, Çin'in Kore Yarımadası nükleer sorunundaki çabalarının etkili olmadığını, ama Çin'in en azından denediği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında Trump'un söz konusu yorumuna karşı şu yanıtı verdi:


“Çin, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunu çözmek için yorulmadan çaba harcıyor ve bu konuda her zaman önemli, yapıcı rol oynuyor.


Çin'in katkılarını herkes gördü. Son zamanlarda yarımadada gerginliğin tırmanmasına karşı, Çin sorunu diyalog ile çözme yoluna dönülmesi için ilgili taraflarla yoğun temaslarda bulundu. Çin'in önerileri de daha çok ülkenin anlayış ve desteğini kazandı.”


Öte yandan, Kore Cumhuriyeti'nden (Güney Kore) kısa bir süre önce, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) nükleer faaliyetleri durdurması durumunda, Güney Kore'nin ABD'yle Kore Yarımadası'nda konuşlandırılan stratejik silahları azaltmayı ve ortak askeri tatbikatın çapını küçültmeyi görüşebileceği şeklinde bir açıklama gelmişti. Bakanlık Sözcüsü bu konuyla ilgili olarak ise şunları söyledi:


“Kore Yarımadası sorunu aslında güvenlik sorunudur. Bu sorunu çözmek için kapsamlı tedbirler alınarak ilgili tarafların haklı kaygılarına eşit ilgi gösterilmelidir. Çin, gerginlik ile zıtlaşmayı gevşetmeye, temas ile karşılıklı güveni arttırmaya ve sorunu kökünden çözmeye yardımcı olan fikirleri olumlu karşılıyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor