“Ekonomik ve ticari işbirliği Çin-ABD ilişkilerinin temel taşı”

2017-06-20 20:29:53 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang bugün Beijing'de düzenlenen “Çin-ABD Sanayi ve Ticaret Liderleri ve Eski Üst Düzey Yetkililer Diyaloğu”nun 9. turuna katılan ABD'li temsilcileri kabul etti.


Li Keqiang, en büyük gelişmekte olan ülke Çin ve en büyük gelişmiş ülke ABD arasında ekonomi alanında güçlü bir tamamlayıcılık niteliğinin bulunduğunu ifade etti.


Li, çeşitli alanlarda sıkı iletişimin korunduğunu ve ortak çıkarların fikir ayrılıklarından çok daha büyük olduğunu belirtti.


Kısa süre önce iki ülke liderleri arasındaki başarılı görüşmeye değinen Li Keqiang, iki liderin ikili ilişkilerin istikrarlı ilerlemesini hızlandırma konusunda önemli fikir birliğine vardığına işaret etti.


Li, iki tarafın işbirliği seviyesini karşılıklı eşitlik ve saygı ilkeleri temelinde yükseltmesi ve fikir ayrılıklarını diyalog yoluyla uygun şekilde çözmesi halinde, ikili ilişkilerin istikrarlı bir şekilde ilerlemeye devam edeceğini vurguladı.


Ekonomik ve ticari işbirliğinin Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin önemli bir temel taşı olduğuna işaret eden Li, Çin'in serbest ve adil ticareti destekleyerek, piyasanın açılımını ve eşit rekabeti teşvik ettiğini dile getirdi.


ABD dahil çeşitli ülkelerin işletmelerini Çin'e iş kurmaya davet eden Li, ABD ile sanayi ve ticaret alanlarındaki önemli temasları güçlendirerek, iki ülke arasındaki ekonomi ve ticaret işbirliğine olumlu sinyal vermeye devam etmeye hazır olduklarını ifade etti.


Katılımcılar arasında ConocoPhillips, ExxonMobil ve FedEx gibi ABD'nin ünlü uluslararası şirketlerinden yetkililer ile ABD eski Ticaret Bakanı Carlos M. Gutierrez dahil ABD'nin eski üst düzey yetkilileri yer aldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor