“Çin-ABD Güvenlik Diyaloğu” öncesinde Çin'den açıklama

2017-06-20 19:05:16 CRI

Çin'in, “Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyaloğu”nun ilk turunda olumlu sonuçların alınması için ABD'yle birlikte çaba harcamaya hazır olduğu açıklandı.


Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyaloğu'nun ilk turu yarın Washington'da yapılacak.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, diyalog ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Geng Shuang, ABD'nin iki ülkenin ağırlıklı olarak Kore Yarımadası nükleer sorunu, Güney Çin Denizi ve terörle mücadele gibi konuları ele alacağına dair yaptığı açıklamayla ilgili olarak, tarafların ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren bölgesel ve uluslararası sorunları görüşeceğini belirtti.


Geng Shuang, Çin'in Kore Yarımadası nükleer sorunundaki tutumunun hiç değişmediğini vurguladı.


Sözcü, “Yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasında, sorunun diyalog ve görüşme yoluyla çözülmesinde ve yarımadada barış ile istikrarın korunmasında ısrar ediyouz. İlgili tarafların üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirerek, sorunun uygun bir şekilde çözülmesi sürecini hızlandırmasını bekliyoruz. Çin, ABD ve ilgili taraflarla sorun üzerinde iletişim ve işbirliği korumaya hazır.” dedi.


Geng, Güney Çin Denizi'ndeki durumun Çin ve ASEAN ülkelerinin ortak çabalarıyla istikrara kavuştuğuna ve sorunun yeniden barışçıl çözüm yoluna girdiğine dikkat çekti.


Sözcü, ilgili tarafların, bölgedeki ülkelerin anlaşmazlıkları görüşme yoluyla barışçıl çözüme kavuşturmak için harcadığı çabalara saygı göstererek, bölgenin barış ve istikrarına yararlı adımlar atmasını beklediklerini kaydetti.


Sözcü ayrıca, Çin ve ABD'nin terör mağduru olduğunu ve terörle mücadele işbirliğinin tarafların ortak çıkarlarına uyduğunun altını çizdi. Geng Shuang, iki tarafın, terörle mücadele sorununda karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkesiyle görüş alışverişinde bulunarak işbirliğini genişletmesi temennisinde bulunduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor