“BRICS ruhu işbirliğine ve ortak kazanca dayalı”

2017-06-20 18:59:45 CRI

BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı dün Beijing'de düzenlendi. Toplantıda şu anki uluslararası durumlar ile bölgesel sorunlar ele alındı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, BRICS ülkeleri arasındaki işbirliğinin her zaman açıklığa, kapsayıcılığa, işbirliğine ve ortak kazanca daydalı BRICS ruhu temelinde yapıldığını, BRICS ülkelerinin diğer ülkelerle beraber insanlığın kader ortaklığını oluşturmaya hazır olduğunu belirtti.


Geng, Çin'in BRICS ülkeleri arasında siyasi güvenlik alanındaki işbirliğini hızlandırarak, ABD ve Batı'nın etkilerini yok etmeyi hedeflediği yönünde yapılan yorumlarla ilgili olarak da değerlendirmede bulundu. Sözcü, şunları söyledi:


“BRICS ilk başta bir ekonomik kavram olarak ortaya koyuldu ve işbirliği ise ekonomik alanlara yoğunlaştı. BRICS ülkeleri, büyük etkilere sahip gelişmekte olan ülkeler ve yeni yükselen piyasalardır. Bir dizi önemli uluslararası sorunda aynı veya benzer fikirlere sahip ülkelerin bir araya gelerek, uluslararası durum ile uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişi yapıp, eşgüdümde bulunması da doğal bir şey. Bu durum, uluslararası barışın ve güvenliğin  korunup odak sorunların uygun şekilde çözülmesinin hızlandırılmasına olduğu gibi, gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarları savunularak uluslararası ilişkilerdeki demokratik sürecin hızlandırılmasına da yardımcı olacak.”


Geng Shuang, son yıllarda BRICS liderlerinin yaptıkları görüşmelerde siyasi güvenlik konusunu defalarca ele almalarının yanı sıra, siyasi güvenlik, ekonomi ve finans ile kültürel iletişimin BRICS işbirliğinin üçlü bel kemiğini oluşturduğunu vurguladı.


Geng, BRICS ülkelerinin siyasi veya askeri blok hedeflemediğini, BRICS işbirliğinin de hiç kimseye karşı olmadığını ve BRICS ülkelerinin diğer ülkelerle birlikte insanlığın kader ortaklığını  oluşturmaya hazır olduğunu ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor