BRICS Dışişleri Bakanları Beijing'de bir araya geldi

2017-06-19 20:49:52 CRI

BRICS Dışişleri Bakanları görüşmesi bugün Beijing'de yapıldı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin başkanlık yaptığı toplantıya, Güney Afrika, Rusya, Hindistan ve Brezilya'nın dışişleri bakanları katıldı.


Wang Yi, BRICS işbirliği mekanizmasının kurulmasından bu yana geçen 10 yıl içinde, tarafların açıklık, kapsayıcılık, işbirliği ve ortak kazançtan oluşan BRICS ruhu ışığında büyük gelişmeler kaydedilmesini sağladığını hatırlattı.


Wang, 5 ülkenin ekonomisinin dünyadaki payı yükselirken, ticaret ve yatırım hacminde de büyük ölçüde artış yaşandığını söyledi.


Wang, bu yıl BRICS dönem başkanlığını yürüten Çin'in, diğer 4 ülkeyle birlikte siyasi güven, ekonomi ve finans ile kültürel değişim olmak üzere 3 işbirliği alanında atılan temelleri sağlamlaştırarak, daha çok yeni işbirliği alanları keşfetmeye ve BRICS işbirliğinde daha çok sonuç alınması için çalışmaya hazır olduğunu dile getirdi.


BRICS Ülkeleri Liderleri 9. Görüşmesi'nin Eylül ayında Xiamen'de yapılacağını anımsatan Wang, görüşmenin BRICS işbirliğinin gelişmesinde derin etki yaratacağını vurguladı.


BRICS Dışişleri Bakanları ise görüşmede, geçen 10 yıl içinde 5 ülke arasındaki işbirliğinde elde edilen gelişmeleri ve deneyimleri özetleyerek, bundan sonraki işbirliği ile günümüzdeki uluslararası durumlar ve sıcak sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulundu.


Görüşmede BRICS ülkelerinin, yeni yükselen piyasa ülkeleri ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki dayanışma ve işbirliğini hızlandırarak, gelişmekte olan ülkelerin hak ve çıkarlarını koruması gerektiği belirtildi.


Görüşmede ayrıca, uluslararası adaletin korunması, dünya barış ve istikrarının hızlandırılması, BM'nin uluslararası işlerdeki çekirdek konumunun korunması, sıcak sorunların siyasi çözümünün hızlandırılması, küresel sınamalarla el ele mücadele edilmesi ve işbirliği ile ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkinin oluşturulması konusunda mutabakat sağlandı.


Görüşmede, dünyanın çok kutuplulaşması ve uluslararası düzen ile uluslararası sistemin daha adil ve meşru yönde gelişmesinin ilerletilmesi gerektiğinin de altı çizildi.


Görüşmede son olarak, BRICS Ülkeleri Dışişleri Bakanları Görüşmesi Basın Bildirisi yayımlandı.


Görüşmenin ardından 5 dışişleri bakanı hep birlikte gazetecilerin karşısına çıktı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor