Wang Yi: BRICS işbirliği kuvvetleniyor

2017-06-19 15:21:20 CRI

BRICS ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı, bugün Beijing'de düzenlendi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, BRICS işbirliği mekanizmasının kuvvetlenerek geliştiğini vurguladı.

BRICS mekanizmasının kurulmasından bu yana geçen 10 yılda, bu ülkelerin küresel ekonomideki toplam payının yüzde 12'den yüzden 23'e yükseldiğini belirten Wang Yi, BRICS ülkelerinin Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu gibi önemli uluslararası finansal kuruluşlarda söz hakkının da yeni seviyeye çıktığına dikkat çekti.

Wang, ayrıca beş BRICS ülkesinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) işbirliği alanlarının ekonomiden politika ve kültüre kadar genişletildiğini, kapsamlı ve çeşitli seviyeleri içeren bir iş birliği çerçevesinin oluşturulduğunu vurguladı.

BRICS ülkelerinin işbirliğinin etkisinin arttığını ifade eden Bakan Wang Yi, bu ülkelerin Birleşmiş Milletler ve G20 gibi uluslararası örgütlerle sıkı eşgüdüm kurmak suretiyle gelişmekte olan ülkelerin birliğini ve çıkarlarını koruduğunu ve küresel sınamalarla mücadelede kendi zekâları ve önerilerini ortaya koyduklarını söyledi.

Açıklık, kapsayıcılık, işbirliği ve ortak kazanca dayalı BRICS işbirliği ruhunu takdirle değerlendiren Wang Yi, 2017 yılının BRICS ülkelerinin ikinci on yılının başlangıcı olduğunu ve Çin'in örgütün yeni dönem başkanlığını üstleneceğini hatırlattı. Wang Yi, Çin'in taraflarla birlikte dünyanın istikrarı ve refahının korunması ile çok kutupluluğun sağlıklı gelişmesi için tarihi bir sorumluluk üstleneceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor