Türk akademisyen ve öğrencilerden CRI'ye ziyaret

2017-06-19 11:11:06 CRI

Türkiye'den akademisyen ve öğrenciler, Çin Uluslararası Radyosu'nu ziyaret etti.

Çin'in başkenti Beijing'de yer alan CRI binasındaki sergi salonunu gezen heyet, CRI'nin tarihi ve yayın politikası hakkında da bilgi aldı.

Farklı üniversite ve alanlardan akademisyen ve öğrenciler, ayrıca Türkçe Servisi'ni de ziyaret etti, CRI tarafından hazırlanan yayınları inceleme fırsatı buldu.

CRI mikrofonuna konuşan Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Asya Merkezi Direktörü Doç. Dr. Şebnem Köşer Akçapar, Türkiye'nin Çin tarafından ortaya koyulan Kuşak ve Yol projesine büyük önem atfettiğini söyledi.

Doç. Dr. Şebnem Köşer Akçapar, Kuşak ve Yol içerisinde Türkiye'nin üstlenebileceği rol hakkında ise şunları dile getirdi: “Türkiye'nin bu projenin içerisinde olmaması düşünülemezdi. Zaten Türkiye İpek Yolu üzerinde yer alıyor ve jeopolitik öneme sahip bir ülke. Aynı zamanda Türkiye bir Orta Koridor girişimi de başlattı. Kuşak ve Yol projesine eklemlenebilecek önemli bir projeydi bu. Türkiye, bu proje kapsamında Marmaray ve Avrasya Tüneli, Bakü, Tiflis ve Kars'ı birbirine bağlayan tren hattı, aynı zamanda Edirne'den Kars'a uzanan hızlı tren hattı gibi altyapı çalışmalarını hızla gerçekleştiriyor” dedi.

“21. yüzyıl Çin yüzyılı olabilir”

Türkiye'nin çok önemli hatlar üzerinde bulunduğunun Çin'in de farkında olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Şebnem Köşer Akçapar, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin Deniz İpek Yolu üzerindeki önemli duraklardan biri olması gerektiğinin altını çizdi.

“Çin'i dolaşırken 21. yüzyılın bir Asya yüzyılı, hatta Çin yüzyılı olabileceği anlaşılıyor” ifadesini kullanan Doç. Dr. Şebnem Köşer Akçapar, Çin'in modern ve dönüşmekte olan bir ülke olarak dinamik bir toplum yapısına sahip olduğunun da altını çizdi.

Türkiye'de Çin ile ilgili büyük bir bilgi eksikliği olduğuna da işaret eden Doç. Dr. Şebnem Köşer Akçapar, “Aslında Türkiye'de Çin konusunda öğrenmemiz gereken çok şey olduğuna inanıyorum. Bu nedenle kendi üniversitemde, Koç Üniversitesi'nde öğrenciler için Çincenin yanında, Çin toplumu ve ekonomisiyle ilgili dersler açılması için girişimde bulunacağım” dedi.

Ziyaretle önyargılar kırıldı

Okan Üniversitesi öğretim üyelerinden Serpil Meltem Arslan, Çin'e yaptıkları ziyaretin Çince çalışan öğrencilerinin bazı önyargılarını kırdığına işaret etti.

Serpil Meltem Arslan, “Hiç Çin'e gelmemişlerdi, Çince öğreniyor olsalar da herkes gibi önyargıları vardı. Ama şu an burada yaşayabileceklerine inanıyorlar. Çünkü Türkiye ile Çin çok uzak. Kültürler çok farklı. Yansıtılan farklı bir durum var, önyargı var. Şu an öğrenciler bunu kırdı” ifadesini kullandı.

Okan Üniversitesi'nin CRI ile işbirliğinin de sürdüğüne dikkat çeken Serpil Meltem Arslan, şunları söyledi: “Yaklaşık 2 yıl önce CRI Türkiye birimiyle Okan Üniversitesi olarak bir proje yürüttük. Bu kapsamda dizi, film ve belgesel çevirileri yaptık. Projeyi başarıyla tamamladık, biz çok memnunuz, öğrencilerimiz çok memnun. Devamı gelir diye bekliyoruz, ümit ediyoruz.”

Diğer yandan, farklı alanlarda eğitim gören öğrenciler, ziyarette Çin hakkında ayrıntılı bilgi edinme imkânı buldu. Yaptıkları temasların Çin'i tanımaları için çok faydalı olduğunu ifade eden genç misafirler, gelecek planlarında Çin ile ilgili çalışmaların mutlaka yer tutacağını belirttiler.

Başkent Beijing'in ardından Hangzhou'yu ziyaret eden heyet, son olarak ise Shanghai'de temaslarda bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor