Xi'den Almanya'ya taziye mesajı

2017-06-17 20:17:27

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un hayatını kaybetmesi üzerine, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakanı Angela Merkel'e birer taziye mesajı gönderdi.

Xi Jinping mesajında, Kohl'un Almanya'nın yeniden birleşmesi ve Avrupa entegrasyonu için önemli katkılar sağladığına işaret ederek, bu katkıların dünya halkları tarafından unutulmayacağını belirtti. Kohl'un Çin-Almanya ilişkilerinin geliştirilmesinde olumlu katkı sağladığına dikkat çeken Xi, Kohl'un devlet bütünlüğü konusunda Çin'e destekler verdiğini, Çin halkının bu eski dostunu daima yüreğinde taşıyacağını kaydetti.

Çin'in Almanya ile dostluğuna büyük önem verdiğine işaret eden Xi Jinping, ikili ilişkilerin parlak geleceğini birlikte kucaklamaya hazır olduklarını belirtti.

Almanya'nın yeniden birleşmesinin mimarı Helmut Kohl 87 yaşında hayatını kaybetti.

Dün kendi evinde hayatını kaybeden Kohl, Ekim 1982 ile Ekim 1998 tarihleri arasında federal hükümetin başbakanlığını üstlendi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, açıklama yaparak, Kohl'un ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirtti. Guterres, Kohl'un Almanya'nın yeniden birleşmesi ve Avrupa'nın siyasi ve ekonomik bütünleşme sürecinde oynadığı önemli rolü takdirle değerlendirdiğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor