Çin: KC ve KDHC gerginliği hafifletmeli

2017-06-16 19:16:10 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün Beijing'de yaptığı konuşmada, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ve Kore Cumhuriyeti'nin (KC) kısa süre önce Kore yarımadasındaki sorunun hafifletilmesi için verdiği pozitif sinyalleri Çin'in olumlu karşıladığını belirtti.

Sözcü Lu, KC ve KDHC'nin yarımadadaki gerginliğin hafifletilmesi, diyalog ve müzakerenin yeniden başlatılmasında aktif rol oynaması arzusunu dile getirdi.

Alınan bilgilere göre, KC Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, dün “15 Haziran Ortak Deklarasyonu”nun yayınlanmasının 17. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma etkinliklerine katılırken yaptığı konuşmada, KDHC'nin yeni bir nükleer füze tehdidini başlatmaması halinde, KC'nin şartsız olarak KDHC'yle diyalog kuracağını kaydetti.

Moon Jae-in'e göre, iki taraf, KDHC'nin nükleer silahları geliştirmekten vazgeçmesi, yarımadada barış mekanizmasının oluşturulması ve KDHC-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesinin gerçekleştirilmesi gibi konuları ele alabilir.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Vatanı Barışçı Birleştirme Komitesi, kısa süre önce yaptığı açıklamada, milli bağımsızlık, aynı milliyete mensup insanlar arasındaki düşmanlığın kaldırılması ve askeri gerginliğin hafifletilmesi dahil KDHC-KC ilişkileriyle ilgili üç ilkesel tutumu ortaya koydu.

Bununla ilgili soruları yanıtlayan Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada “aynı milliyetten gelen KC ve KDHC'nin aralarındaki ilişkilerini iyileştirerek, uzlaşma ve işbirliğini ilerletmesi, iki tarafın temel çıkarına uygundur, aynı zamanda bölgedeki barış ve gelişmeye de yararlıdır.” diye konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor