Çin'den BM'ye Afrika sorunlarında eşgüdüm çağrısı

2017-06-16 15:47:26 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, BM'nin Afrika'da siyasi çözüm için Afrika Birliği gibi bölgesel örgütlerle eşgüdümü güçlendirmesi gerektiğini söyledi.


Liu Jieyi, BM ve Afrika Birliği arasındaki işbirliği sorununa ilişkin dün Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen oturumda, söz konusu örgütlerin, Afrika'daki sorunları çözme konusunda özel avantajlara ve zengin deneyimlere sahip olduğunu ve BM'nin bu örgütlerle siyasi çözüm için eşgüdümü güçlendirmesi gerektiğini belirtti.


Liu, Afrika'nın bazı bölgelerinde siyaset, güvenlik ve hümanizm gibi alanlarda ciddi tehditlerle karşı karşıya bulunulduğuna işaret etti.


Liu, bu zeminde BM ile Afrika Birliği'nin temas ve eşgüdümü daha da güçlendirerek, daha verimli bir işbirliği mekanizması oluşturmasının önemine vurgu yaptı.


Liu ayrıca, çatışmaları önleme, krizleri yönetme ve çatışma sonrasında yeniden yapılanma gibi ağırlık noktalarında işbirliğinin pekiştirilmesi ve “beraber planlama, karar verme, değerlendirme ve bildirme” faaliyetinin gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.


Liu, Güvenlik Konseyi'nin Afrika sorunlarının çözümüne önem vermesini takdirle değerlendirdiklerini ve Genel Sekreter Antonio Guterres'in Afrika Birliği'nin barış hareketini destekleme ile ilgili önerilerilerini olumlu karşıladıklarını söyledi.


Liu, Çin'in her zaman Afrika ile barış ve güvenlik alanında etkin bir şekilde işbirliği yaptığını ve 2020 yılından önce Afrika Birliği'ne 100 milyon dolar tutarında karşılıksız askeri yardım sağlama taahhüdünde bulunduğunu dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor