Yön Radyo ile Xinjiang Halk Radyosu işbirliğinin 10. yılı

2017-06-15 10:15:51 CRI

Yön Radyo ile Çin-Xinjiang Halk Radyosu'nun 2007 yılında yaptığı yayın işbirliğinin 10. yılı, İstanbul'da düzenlenen törenle kutlandı.


Grand Cevahir Hotel'de yapılan törene, Çin'den Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Vekili Chen Su, Çin Halk Cumhuriyeti Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Radyo Televizyon Film ve Yayıncılık İdaresi Başkan Yardımcısı ve Xinjiang Halk Radyosu Genel Müdürü Yao Lan ve beraberindeki heyet üyeleri Aijerguli Hasimu, Bai Yancheng, Muzhapaer Aibibula, Resalaiti Kasimu ile Liao Hongwei katıldılar.


Türkiye'den ise törene Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İsmet Demirdöğen, Basın Yayın Enformasyon İstanbul İl Müdürü Necmettin Altuntaş, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç , sanat, medya, siyaset dünyasından çok sayıda davetli ve dinleyici katıldı.


Törene bir mesaj gönderen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yayın işbirliğinden dolayı iki radyoyu kutladı ve başarılar diledi.

“Bir Kuşak Bir Yol- Radyo Kardeşliği” adıyla yapılan törende Halk Müziği sanatçıları Erdal Erzincan, Aşık Veysel'den “Dünyada Tükenmez Murad Varimiş” adlı türküyü seslendirirken, Aysun Gültekin de “Kırmızı Gül” türküsünü söyledi. Xinjianglı sanatçı Gülruh Rahim ise otantik sazı dutar eşliğinde Kırmızı Gül türküsünün benzeri olan Uygurca “Kızılgül” adlı eseri seslendirdi. Türkülerin ardından halk oyunlarına geçildi. İki ülkenin halk oyunları sergilendi.


Çin'in İstanbul Başkonsolos Vekili Chen Su törendeki konuşmasında, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin daha da artacağını vurguladı.


Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç ise, “Yön Radyo ile Çin- Xinjiang Halk Radyosu'nun 2007 yılında yaptığı yayın işbirliği ile Türkiye'de ilk kez Uygurca radyo programlarının yayınlandığını belirterek, Türkiye'de Uygurca radyo yayınlarının başlaması tarihsel bir öneme sahiptir” dedi.


10 yıllık yayın işbirliğinin başarısı, bize, gelecek 10 yıllarda da birlikte daha fazla çalışmanın sorumluluğunu yüklemektedir diyen Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Yayın İşbirliğinin açtığı kapıdan son 10 yılda Xinjiang Halk Radyosu'ndan Türkiye'ye, Türkiye'den Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne birçok ziyaret yapılmış, geziler düzenlenmiş, böylece iki kültürün, iki ülke medyasının ve halkının birbirini daha iyi tanıması sağlanmıştır. İşbirliğimiz, kurumlarımız, halklarımız, ülkelerimiz arasındaki yakınlaşmaya önemli katkılar sunmuştur.”


Xinjiang Halk Radyosu Genel Müdürü You Lan ise Çin ve Türkiye'nin desteği ile ve iki radyonun çabalarıyla 10 yıl önce bir işbirliğinin başladığını ifade ederek, “Geçen 10 yılda iki ülke medya mensupları İstanbul ve Urumçi arasında karşılıklı ziyaretler gerçekleştirerek eski İpek Yolu'nda interaktif bir iletişim koridoru açtılar” dedi.


You Lan, Uygurca Çin'in Sesi programını samimiyetimizle suladığımız çiçek, dostluğumuzla emek verdiğimiz meyve ve el ele işbirliği yaptığımız platform olarak görüyoruz, diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:


“Uygurca Çin'in Sesi programı sürekli yenilik yaratarak, Türk dinleyicilerin Asya'dan gelen parlak tarihi, modern kültürü, istikrarlı Xinjiang'ı yakından tanımasını sağlıyor. Yön Radyo'da yayınlanan Uygurca program sayesinde çok sayıda iş adamı Xinjiang'da fuarlara katılarak iki ülke arasındaki ticari işbirliğini hızlandırmaktadır. “


Tören sonunda Yüksel Mansur Kılıç, Yao Lan'a Anadolu'nun “en otantik sazı bağlama” hediye etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor