“Panama-Çin diplomatik ilişkilerinin başlatılması doğru bir karar”

2017-06-14 20:18:48 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, bugün yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin Çin-Panama arasında diplomatik ilişkilerin başlatılmasıyla ilgili tutumunu bir kez daha yineledi.

Lu Kang, Panama hükümetinin “Tek Çin” ilkesini kabul ederek Çin'le diplomatik ilişkileri başlatmasının ardından Taiwan bölgesiyle diplomatik ilişkileri kesmesinin genel gidişata ve kamuoyu vicdanına uygun olan doğru bir karar olduğunu ifade etti.

Panama'nın bu hamlesini Çin'in takdirle değerlendirdiğini vurgulayan sözcü Lu, “Tek Çin” ilkesinin Çin'in temel çıkarı ve 1 milyar 300 milyon Çin halkının duyguları ile bağlantılı olduğunu kaydetti. Lu, “Tek Çin” ilkesinin Çin'in dünya ülkeleriyle dostluk ve işbirliği ilişkilerini geliştirmesinin ön şartı ve politik temeli olduğunu dile getirdi.

Lu Kang, 1992 yılında varılan mutabakat uyarınca doğru yörüngeye geri dönülüp Taiwan Boğazı'nın iki yakasının aynı Çin'e ait olduğu gerçeğinin kabul edilmesinin iki yaka arasındaki ilişkilerin barışçı bir şekilde gelişmesinin ön koşulu ve temeli olduğunu da belirtti.

Sözcü Lu, böylece her iki yakadaki halkın, güzel gelecek için ortak çaba gösterip, fırsatları birlikte paylaşması niyetinin gerçekleştirilebileceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor