IMF: RMB'nin değeri, Çin ekonomisinin temel durumuyla uyumlu

2017-06-14 19:46:54

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı David Lipton, Çin'in para birimi Renminbi (RMB) değerinin Çin ekonomisinin temel durumuna uyduğunu açıkladı.

Lipton, Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, IMF heyetinin Çinli yetkililerle görüştüklerine işaret ederek, RMB değerinin Çin ekonomisinin temel durumuna uyduğu görüşünde olduklarını bildirdi.

Çin'deki sermaye piyasalarına ilişkin denetimin daha da gevşetilmesi gerektiğine dikkat çeken Lipton, etkili para politikasının oluşturulması, istikrarlı finans sisteminin kurulması ve dolayısıyla kur esnekliğinin artırılması çağrısında bulundu.

Çin'deki reform çalışmalarının geniş çapta yürütülmekte olduğuna dikkat çeken Lipton, Çin hükümetinin karşılaştığı meydan okumalarını yeterince iyi algıladığını, bu sorunların üstesinden gelmek için kritik ve uygulanabilir tedbirler aldığını söyledi.

Çin'in finans kuruluşlarında olası risklere karşı denetimi güçlendirdiğine işaret eden Lipton, işletmelerin borçlarındaki artış hızının yavaşladığını belirterek Çin'in bu risklere karşı güçlü adımlar atmaya devam etmesi çağrısı yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor