“Çin, Pakistan'da kaçırılan Çinlilerin durumunu takip ediyor”

2017-06-14 10:32:07 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Pakistan'da kaçırılan iki Çinlinin öldürüldüğü yönündeki haberi yakından takip ettiklerini açıkladı. Sözcü, Çin'in haberi bir an önce doğrulamak için Pakistan'la eşgüdümde bulunmaya devam edeceğini belirtti.


Lu Kang dün yaptığı açıklamada, Çin'in her türlü terörizm ile sivillere yönelik şiddet eylemlerine karşı çıktığını ifade etti. Lu, Pakistan'ın terörle mücadele ve yurtiçi güvenliği ile istikrarı koruma çabalarını desteklediklerini vurguladı.


Kaçırma olayının ardından Çin ve Pakistan'ın sıkı temasta ve eşgüdümde bulunduğunu dile getiren Lu Kang, Pakistan'ın rehineleri kurtarmak için aldığı tedbirleri ve Pakistan'daki Çin vatandaşları ile kuruluşlarının güvenliğini sağlamak için aldıkları güçlü önlemleri takdirle karşıladıklarına dikkati çekti.


Lu Kang, Çin'in, yurtdışındaki Çin vatandaşlarının güvenliği ile yasal haklarını korumaya büyük önem verdiğini ve bunun için ilgili ülkelerle iletişim ve işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.


Öte yandan, Çinli vatandaşlara gittikleri ülkelerdeki yasalara ve örflere uyma çağrısı yapan Sözcü, ayrıca Çin vatandaşlarının Pakistan'da yasadışı misyonerlik faaliyetlerine ilişkin haberler hakkında da Pakistan hükümetinin yürüttüğü soruşturmalara destek vereceklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor