Panama Çin'le diplomatik ilişkileri başlattı

2017-06-13 19:26:23 CRI

Panama Çin'le diplomatik ilişkileri başlattı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Beijing'de Panama Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İsabel De Saint Malo de Alvarado'yla görüştü.

Wang Yi, ülkenin uzun vadeli gelişmesi ve halkın temel çıkarı doğrultusunda Panama hükümetinin “Tek Çin” ilkesini kabul ederek Çin'le diplomatik ilişkileri başlatmasının ardından Taiwan bölgesiyle “diplomatik ilişkiler”i kesmesinin doğru bir siyasi karar olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin'le diplomatik ilişkileri kuran Panama'nın siyasi bakımdan güvenilebilir bir dost kazanırken, ekonomik bakımdan istikrarlı ve katılıcı bir işbirliği ortağı edindiğini, ayrıca uluslararası ilişkilerde destek veren güçlü bir yandaşa kavuştuğuna da işaret etti.

Wang Yi, Çin'in Panama'yla birlikte çeşitli alanlardaki temas ve işbirliğini güçlendirerek iki ülke ve iki halka iyilik getirmeye hazır olduğunu kaydetti.

İsabel De Saint Malo de Alvarado, yaptığı konuşmada, Panama'nın Çin'le diplomatik ilişkileri başlatmasının ülkenin uzun vadeli ve temel çıkarlarını gerçekleştirmeyi amaçlayarak iki halkın gönlüne uygun doğru bir stratejik karar olduğunu belirtti. De Saint Malo Taiwan bölgesiyle diplomatik ilişkileri kesen Panama'nın Çin'le karşılıklı saygı temelinde birbirine güvenen dost ülke haline gelip, siyaset, ekonomi, deniz işleri, turizm, yatırım ve eğitim dahil çeşitli alanlardaki işbirliğini genişleteceğini ifade etti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor