Wang Yi, Panama ile diplomatik ilişki kurulmasını değerlendirdi

2017-06-13 12:04:03 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Beijing'de, Çin ve Panama arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.


Wang Yi, Panama Devlet Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Isabel de SAINT MALO de Alvarado ile görüştükten sonra gazetecilerin karşısına çıktı.


Wang, Alvarado ile “Çin Halk Cumhuriyeti ve Panama Cumhuriyeti Arasında Diplomatik İlişkilerin Kurulmasına İlişkin Ortak Bildiri”yi imzaladıklarını belirtti.


Wang, Panama Cumhuriyeti'nin bu bildiride, dünyada yalnızca bir Çin bulunduğunu, Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin Çin'i temsil eden yegane meşru hükümet olduğunu ve Taiwan'ın Çin'in topraklarının bölünmez bir parçası olduğunu kabul ettiğini söyledi.


Wang bildiride ayrıca, Panama hükümetinin bugünden itibaren Taiwan'la sözde “diplomatik ilişkilerini” keserek, herhangi bir resmi ilişkide bulunmayacağını tahaahhüt ettiğine dikkati çekti.


Bundan böyle Çin ile Panama'nın söz konusu ortak bildirinin imzalandığı günden itibaren karşılıklı olarak birbirini tanıdığını dile getiren Wang, bunun tarihi bir an olduğunu ve Çin-Panama ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığını söyledi.


Panama'nın Latin Amerika'daki önemli ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Wang Yi, Çin halkının Panama halkıyla olan geleneksel dostluğa önem verdiğini söyledi.


Panama Devlet Başkanı ve Panama hükümetinin söz konusu önemli kararı vermesinin ülkesinin ve halkının temel hak ve çıkarlarına uygun olduğu gibi, çağın gelişme akımına da uyduğunu söyledi. Wang Yi, Çin hükümeti ve halkının bunu takdirle karşıladığını vurguladı.


Wang, iki tarafın ortak kalkınma ve refahı hedef olarak görerek, ticaret, yatırım, denizcilik, kültür, eğitim ve turizm gibi alanlarda işbirliği yaparak, iki ülke ve halklarına yarar getireceğini söyledi.


Panama'nın Kuşak ve Yol inşasına katılmasını beklediklerini kaydeden Wang, iki tarafın ortak çabaları ile ikili ilişkilerin geleceğinin parlak olacağına inandığının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor