Wang Yi, Singapur Dışişleri Bakanı'yla görüştü

2017-06-13 11:19:05 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Çin'i ziyaret eden Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ile görüştü.


Wang Yi görüşmede, iki tarafın stratejik temasları güçlendirerek, kapsamlı işbirliği ortaklık ilişkilerini derinleştirmesi ve iki ülkenin Kuşak ve Yol çerçevesinde daha fazla somut işbirliği yapması gerektiğini belirtti.


Çin-ASEAN ilişkilerinin şu anda önemli bir dönemden geçtiğini dile getiren Wang Yi, iki tarafın ikili ilişkilerinde uzun vadeli gelişmeler planlaması gerektiğini ifade etti.


Wang bu planlar dahilinde, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile ASEAN'ın kalkınma programının kenetlenmesini güçlendirmek, bölgenin kapsamlı ekonomik ortaklık ilişkilerine ilişkin müzakereleri bir an önce tamamlamak, Doğu Asya Ekonomik Topluluğu'nu kurmak ve bölgesel entegrasyon sürecini hızlandırmak için çaba harcayacaklarına dikkati çekti.


Vivian Balakrishnan ise görüşmede, Singapur'un Çin'le kapsamlı işbirliği ortaklık ilişkilerini derinleştirmeye hazır olduğunu vurguladı.


Singapurlu Bakan, Çin'in uluslararası konularda daha çok sorumluluk üstlenerek, dünya çapında ve bölgede ekonomik entegrasyon sürecinin kalkınmasında daha aktif rol oynamasını istediklerini belirtti.


Ülkesinin Kuşak ve Yol çerçevesinde Çin-Singapur işbirliği üç platformunun kurulmasına ilişkin önerileri kabul ettiğini söyleyen Balakrishnan, Singapur'un Kuşak ve Yol'un inşasına özel katkıda bulunmaya hazır olduğunu kaydetti. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor