Li Keqiang Lüksemburglu mevkidaşıyla görüştü

2017-06-13 10:47:50 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, Çin'i ziyaret eden Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel'le görüştü.


Li Keqiang ilk olarak, Lüksemburg'un Çin'in Avrupa Birliği'ndeki (AB) önemli bir işbirliği ortağı olduğunu hatırlattı.


İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana 45 yıl geçtiğini anımsatan Li Keqiang, bu süre boyunca ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişerek, Çin-AB ilişkilerine örnek olduğunu belirtti.


Li, Lüksemburg'la karşılıklı siyasi güveni arttırmaya, karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin derinlemesine gelişimini hızlandırmaya ve uluslararası ile bölgesel meselelerdeki eşgüdümü güçlendirerek, ikili ilişkiler için daha güzel bir gelecek yaratmaya hazır olduklarını ifade etti.


Li, Çin'in Lüksemburg'la ticaret, yatırım ve finans gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye, finans denetimi konularındaki işbirliği seviyesini yükseltmeye ve hava trafiği haklarına ilişkin sözleşmeyi yerine getirmeye hazır olduğunu ifade etti.


Li, Çin ile Lüksemburg arasında üzerinde durulması gereken diğer konuların da demir-çelik işbirliğini bir üst seviyeye çıkarmak, üçüncü taraf piyasada işbirliğini görüşmek, kültürel iletişim için daha fazla platform inşa etmek ve personel iletişiminde daha çok kolaylık sağlamak olduğunu söyledi.


Çin'in her zaman AB ile ilişkilere önem verdiğini belirten Li Keqiang, iki tarafın ticaret ile yatırımının serbestleşmesini hızlandırma ve Birleşmiş Milletler Tüzüğü ve Dünya Ticaret Örgütü kuralları dahil uluslararası düzeni koruma gibi olumlu sinyaller vermesi gerektiğine işaret etti.


Xavier Bettel ise, Lüksemburg ile Çin arasında geleneksel bir dostluğun mevcut olduğunu vurguladı.


Bettel, ülkesinin Çin ile dostluk politikasını sürdürerek, ticaret ile yatırım, finans, uzay teknolojisi, demir-çelik, havacılık ve telekomünikasyon gibi alanlarda işbirliğini derinleştirmenin yanı sıra, kültürel değişim ve personel iletişimini genişleterek ikili ilişkileri sürekli geliştirmeye hazır olduğunu kaydetti.


Bettel, serbest ticaret ve çok taraflılığı hızlandırmada ısrar eden Lüksemburg'un, Çin'le eşgüdümü güçlendirerek küresel tehditleri beraber göğüslemeye hazır olduğunu dile getirdi.


İki başbakan görüşmeden sonra, sosyal güvenlik, finans, havacılık, sinema ve televizyon gibi alanları kapsayan birçok işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor