“Fuzhou Girişimi” onaylandı

2017-06-13 10:22:02 CRI

BRICS Siyasi Partiler, Düşünce Kuruluşları ve Sivil Toplum Örgütler Forumu'nda dün bitiminden önce “Fuzhou Girişimi” onaylandı.

Fuzhou Girişimi'nde zengin kültürel kaynaklara sahip olan BRICS ülkelerinin kendilerinin sahip olduğu avantajlardan yararlanarak, kültürel değişim ve işbirliğini ilerletmesi gerektiği kaydedildi.

BRICS ülkelerinin siyaset ve güvenlik işbirliğini güçlendirerek, önemli uluslararası ve bölgesel sorunlarda eşgüdümü pekiştirip aynı ses çıkarması gerektiğine işaret edilen Girişim'de terörle mücadele konusundaki bilgi değişimi, deneyim paylaşımı ve kapasite geliştirmenin pekiştirilmesi önemine vurgu yapıldı.

Girişim'de siber güvenlik konusundaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve geleneksel olmayan güvenlik sorunlarına önem verilmesi çağrısında da bulunuldu.

Fuzhou Girişimi'ne göre, BRICS ülkelerindeki siyasi partilerin, diğer yeni yükselen piyasa ülkeleri ve gelişmekte olan ülkelerin siyasi partileriyle iletişim ve diyalogu güçlendirecek ve ülke yönetimindeki deneyimleri paylaşacak. Düşünce kuruluşları da diğer yeni yükselen piyasa ülkeleri ve gelişmekte olan ülkelerle araştırma sonuçlarını paylaşacak.

Fuzhou Girişimi'nde ayrıca, sivil toplum örgütlerinin BRICS ülkeleri arasındaki işbirliğine katılarak, ağırlıklı olarak yoksullukla mücadele, sağlık ve çevre koruma alanlarındaki işbirliğini güçlendirmesi gerektiği ifade edildi.

ÇKP Merkez Komitesi Dış İrtibat Bölümü tarafından düzenlenen ve üç gün süren foruma BRICS siyasi partiler, düşünce kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden 400'den fazla temsilci katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor