SİÖ'nün uluslararası terörle mücadelede yeni çabaları

2017-06-12 19:13:26 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Shanghai İşbirliği Örgütü'nün (SİÖ) Astana Zirvesi sırasında imzalanan “ŞİÖ'nün Aşırıcılıkla Mücadele Protokolü”nün uluslararası terörizmle mücadeleye yeni katkı yapacağını kaydetti.

SİÖ Devlet Başkanları Konseyi'nin 17. Toplantısı kısa süre önce Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlendi. Toplantıya katılan taraflar, “SİÖ'nün Aşırıcılıkla Mücadele Protokolü”nü imzaladılar.

Lu Kang, protokolün örgütün üye ülkelerinin, terörizm, bölücülük ve aşırıcılıktan oluşan “üç kötü güce” darbe indirmek için gösterdiği kararlılığı yansıtarak, SİÖ'nün yasa uygulama ve güvenlik alanlarındaki işbirliğinin hukuki temelini sağlamlaştırdığını ifade etti. Sözcü Lu, protokolün tarafların işbirliğini derinleştirerek uluslararası terörle mücadeleye yeni katkı yapmalarına yarar sağlayacağı inancını belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Astana Zirvesi sırasında yaptığı konuşmada, Haziran 2018'de Çin'de zirve düzenleneceğini açıkladı.

Lu Kang, Çin'in SİÖ zirvesine başkanlık ettiği dönemde örgütün çalışmalarını nasıl ilerleteceği sorusunu da yanıtladı. Sözcü Lu; “Sorumluluklarımızı ciddi bir şekilde yerine getirip, taraflarla birlikte SİÖ'nün sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini hızlandıracağız. Dolayısıyla, SİÖ'nün bölgedeki güvenlik ve istikrarı koruması, ortak kalkınma ve refah davasında daha önemli rol oynaması, üye ülkelerin halkına daha fazla somut çıkarlar sağlaması gibi konularda çaba göstereceğiz” diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor