Xinjiang Film Haftası Kazakistan'da

2017-06-12 16:57:05

Çin ve Kazakistan arasında sinema sektöründeki işbirliğinin güçlendirilmesi, iki ülkenin kültür alanındaki iletişim ve karşılıklı ziyaretin artırılması amacıyla, Kazakistan'da “Xinjiang Film Haftası” Kazakistan'ın eski başkenti Almatı'da düzenleniyor.

Almatı'daki 5 farklı sinema salonunda iki hafta içinde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni konu alan 4 film gösterilecek. Filmler arasında, gerçek bir olaydan filme uyarlanan “Gerçek Aşk” (Genuine Love), Kazak milliyetinden bir kızın Aytış sanatının peşine koşma öyküsünü anlatan “Çiçek” (Flower) ve Xinjianglı çocukların hikayesini sergileyen “Rüyanın Başlangıç Yeri” (A Place Where The Dream Begins), para, insan özelliği, aile ve dostluk duygusunu konu alan komedi filmi “İşte para Budur” (This Is What Money Is) yer alıyor.

Film sergisi sırasında, Çin ve Kazakistan arasında film çekimiyle ilgili seminer, kitap hediye etme ve sözleşme imza töreni gibi bir dizi etkinlik düzenlenecek. Ayrıca çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor.

8 Haziran'da düzenlenen kitap hediye etme töreninde, Xinjiang Basın Yayın Radyo Film ve Televizyon Müdürlüğü, Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi'ne “Xinjiang Kütüphanesi” adlı dizi edebi eserlere ait ilk grupta 90 cilt kitap hediye etti.

10 Haziran'da başlayan Xinjiang film haftası 25 Haziran'a kadar sürecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor