Liu Yunshan, BRICS Forumu'na katılan liderlerle görüştü

2017-06-12 12:02:33 CRI

“BRICS Partiler, Beyin Takımları ve Sivil Örgütler Forumu” dün Çin'in Fuzhou kentinde düzenlendi. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Liu Yunshan,  foruma katılan Filipinler, Laos ve Kamboçya'nın parti liderleriyle görüştü.


Filipinler Senato Başkanı Aquilino Koko Pimentel ile bir araya gelen Liu Yunshan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin bizzat hızlandırmasıyla, iki ülke arasındaki ilişkilerde iyi yönlü eğilimlerin görüldüğüne işaret etti.


Liu Yunshan, Çin'in, iki tarafın liderleri arasında varılan fikir birliğinin kapsamlı bir şekilde yerine getirilmesinin, çeşitli alanlardaki somut işbirliğinin hızlandırılmasını ve iki ülke halklarının işbirliği sonunçlarından faydalanmasının sağlanmasını beklediğini ifade etti.


Aquilino Koko Pimentel ise, ÇKP'nin yönetim deneyimlerini öğrenip, partiler arasındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmek istediğiklerini belirtti.


Liu Yunshan, Laos Halkların Devrimci Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Başbakan Yardımcısı Phankham Viphavanh ile görüşmesinde ise, şu an Çin ile Laos arasındaki ilişkilerin tarihdeki en iyi dönemi yaşadığını dikkati çekti.


Liu, Çin'in Laos'la birlikte, bütün alan ve kademelerdeki iletişim ile işbirliğini sürekli olarak derinleştirerek, ikili ilişkileri yeni seviyeye taşımaya hazır olduğunu söyledi.


Viphavanh ise, Çin'i en güvenilir ortak olarak gören Laos'un, Çin'le beraber iki ülke liderleri arasındaki önemli fikir birliklerini yerine getirerek, iki ülke arasındaki dostluğu ve iki parti arasındaki ilişkileri derinleştirmeye devam etmeye hazır olduğunu dile getirdi.


Liu, Kamboçya Halk Partisi Merkez Komitesi Daimi Üyesi, ve Başbakan Yardımcısı Men Sam On ile görüşmesinde de Çin'in Kamboçya'yla üst düzey temasları yoğunlaştıracağını vurguladı.


Liu, Çin'in parti ve hükümet yönetimi hakkında deneyim iletişimini derinleştirmeye, “Kuşak ve Yol” çerçevesindeki işbirliği planlamalarını yapmaya ve ikili ilişkileri sürekli olarak hızlandırmaya hazır olduğunu kaydetti.


İki parti ve iki hükümet arasındaki ilişkilerden memnun olduğunu söyleyen Sam On, Çin'e desteklerinden ötürü teşekkür etti ve Çin'le kapsamlı şekilde işbirliğini sürdürerek, iki ülke halklarına faydalar yaratmaya hazır olduklarını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor