Çin'den SİÖ içinde dayanışma ve işbirliği vurgusu

2017-06-10 16:38:45 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, üye sayısını 8'e çıkaran Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) içindeki dayanışma ve işbirliğinin güçlendirilmesi çağrısı yaptı.

Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Devlet Başkanları Konseyi'nin 17. Toplantısı Kazakistan'ın başkenti Astana'da dün tamamlandı.

Yıllık zirvede, Hindistan ve Pakistan'ın örgüte tam üyelikleri onaylanırken, SİÖ dünyanın en çok nüfusu kapsayan bölgesel işbirliği teşkilatı oldu.

Zirvede, ayrıca örgütün dönem başkanlığını Çin devraldı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yaptığı konuşmada, SİÖ'nün gelişmesine dair önerilerde bulundu.

Xi, konuşmasında bu yılın “Shanghai İşbirliği Örgütü Ana Tüzüğü”nün imzalanmasının 15. ve “Shanghai İşbirliği Örgütü Uzun Vadeli İyi Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Anlaşması'nın imzalanmasının 10. yıldönümü olduğunu hatırlattı.

Örgütün gelişmesine dair bazı öneriler ortaya koyan Xi Jinping, ilk olarak dayanışma ve işbirliğinin sağlamlaştırılması gerektiğinin altını çizdi. Xi, üye ülkeler arasındaki siyasi güvenin derinleştirilerek karşılıklı desteğin artırılması gerektiğine işaret etti.

Bunun yanı sıra, mevcut sorunların ortaklaşa çözüme bağlanması ve tehditlerle de müştereken mücadele edilmesi gerekliliğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, bölgedeki terörle mücadelede görevli kurumların güçlendirilerek, “Üç Kötü Güç” ile mücadele 3 yıl içinde bir işbirliği planı hazırlanması gerektiğini de belirtti.

Xi Jinping, üye ülkeler arasındaki somut işbirliği ile ilgili olarak ise Kuşak ve Yol'un inşasının önemine vurgu yaptı.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Avrasya Ekonomik Birliği gibi bölgesel girişimler ve Kazakistan'ın “Nurlu Yol” planı gibi ulusal kalkınma stratejileriyle kenetlenmesi için çalışıldığına işaret eden Xi, SİÖ'nün de bu hedef için önemli bir platform olabileceğini söyledi.

Üye ülkeler arasındaki kültürel bağların da sıkılaştırılmasının öneminin altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in “Çin-SİÖ İnsan Kaynakları Geliştirme İşbirliği Planı”nı başlatarak, bir medya işbirliği mekanizması kurmaya ve örgütün ilk medya zirvesini düzenlemeye hazır olduğunu belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı, konuşmasında son olarak ise SİÖ'nün dışa açılma ve kapsayıcılıkta ısrar etmesi önerisinde bulundu.

Çin'in SİÖ'nün gözlemci ülkeler, diyalog ortakları ve diğer ülkelerle işbirliği yapmasını desteklediğini vurgulayan Xi, örgütün BM gibi uluslararası ve bölgesel örgütlerle temaslarının da genişlemesinden yana olduklarını sözlerine ekledi.

Diğer yandan, SİÖ'nün yıllık zirvesinde Astana Deklarasyonu imzalandı. Ayrıca, devlet başkanları uluslararası terörizmle mücadeleye dair ortak bir açıklama yayımladı.

Örgütün bir sonraki yıllık zirvesi Haziran 2018'de düzenlenecek.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor