Çin: İngiltere'yle ilişkileri ilerletmeye devam edeceğiz

2017-06-09 19:40:09 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, İngiltere'yle ilişkilerin öneminin eskisi gibi süreceğini ve iki ülkenin ilişkilerde daha büyük ilerlemeler kaydedilmesi için birlikte çaba harcayacağını belirtti.

İngiltere'de dün gerçekleştirilen erken seçimlerin ilk sonuçlarına göre, iktidardaki Theresa May'in liderliğindeki Muhafazakar Parti mecliste çoğunluğu kaybetti.

Sandık çıkış anketi sonuçları, Birleşik Krallık'ta bir koalisyon hükümeti ihtimaline işaret ediyor. İngiliz basını, sandık çıkış anketlerinden çıkan sonucu, hiçbir partinin çoğunluğu teşkil etmediği parlamento için kullanılan İngilizce 'hung parliament' yani 'asılı parlamento' olarak dünyaya duyurdu.

Hua Chunying bugün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, seçimin İngiltere'nin içişleri olduğunu ve Çin'in seçim sonucunu değerlendirmeyeceğini kaydetti.

Sözcü, açıklamasında “İngiltere'yle ilişkilerin önemi eskisi gibi sürecek ve iki ülke ilişkilerde daha büyük ilerlemeler kaydedilmesi için birlikte çaba harcayacak” ifadesini kullandı.

Sözcü, AB'den ayrılma konusuyla ilgili olarak da İngiltere'nin AB'yle bütün sorunları görüşme yoluyla ve uygun bir şekilde çözmesini arzuladıklarını ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor