Xi Jinping, Hindistan Başbakanı ile görüştü

2017-06-09 15:59:57 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Astana'da Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüştü.

Xi Jinping, Hindistan ile ilişkilerine büyük önem verdiklerine işaret ederek, Hindistan ile birlikte çaba gösterip, karşılıklı siyasi güveni artıracaklarını, gelişme stratejilerinin kenetlenmesini sağlayacaklarını, somut işbirliğini yeni düzeye taşıyacaklarını kaydetti.

Xi Jinping, Hindistan ile önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerindeki eşgüdüm ve koordinasyonu koruyarak, iki ülke arasında mevcut stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerinin sürekli ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini hızlandıracağını belirtti.

İki ülkenin bölgesel altyapı şebekesinin inşası ve ortak gelişmesini hızlandırarak, Asya Altyapı Yatırım Bankası kapsamındaki işbirliğini pekiştireceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi Jinping, aynı zamanda çok taraflı alanlardaki iletişim ve koordinasyonun güçlendirilerek, fikir ayrılıklarının ve hassas konuların uygun bir şekilde ele alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Hindistan'ın Shanghai İşbirliği Örgütü'ne katılımını tebrik eden Xi Jinping, Çin'in Hindistan ile birlikte SİÖ çerçevesindeki işbirliğini pekiştirerek, örgütün sağlıklı bir şekilde gelişmesine aktif rol oynamaya hazır olduğunu kaydetti.

Modi konuşmasında, değişken ve karışık uluslararası ortamda, Hindistan-Çin ilişkilerinde istikrarın korunmasının önemine vurgu yaptı. Her iki tarafın işbirliği potansiyelinin büyük olduğunu söyleyen Modi, uluslararası işlerdeki temas ve koordinasyonun güçlendirilmesi, birbirinin ilgi alanlarına saygı gösterilmesi, fikir ayrılıklarının uygun bir şekilde ele alınması gerektiğini savundu.

Çin'e Hindistan'ın SİÖ'ye katılmasına verdiği desteği için teşekkür eden Modi, iki tarafın örgüt çerçevesindeki işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor