Xi-Rahmanov görüşmesi

2017-06-09 15:18:25

Astana'da bulunan Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Tacikistan Devlet Başkanı İmam Ali Rahmanov'la bir araya geldi.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada, dost komşu ve stratejik ortak olan Çin ve Tacikisan'ın ekonomi, ticaret, tarım, altyapı tesisleri inşası, enerji ve güvenlik gibi alanlarda etkin işbirliğini geliştirdiklerini, Birleşmiş Milletler (BM) ve Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) kapsamında eşgüdümü koruduğunu söyledi.

Özellikle Kuşak ve Yol inşasındaki işbirliğinden önemli sonuçlar elde edildiğine dikkat çeken Xi, Çin'in Tacikistan'la birlikte ekonomi ve kalkınma planlarını kenetleyerek, üretim kapasitesi ve imalat alanlarındaki işbirliğini güçlendirmek, ticaret ve yatırımı daha da kolaylaştırmak, güvenlik işbirliğini artırmak istediğini belirtti.

Xi, Çin'in Tacikistan'la diplomatik ilişki kurmasının 25. yıldönümü vesilesiyle ikili ilişkileri daha üst düzeye taşımaya hazır olduğunu kaydetti.

Tacikistan Devlet Başkanı Rahmanov, iki ülke arasındaki dostluğa ve Çin'in uluslararası işlerdeki önemli rolüne önem verdiklerini dile getirdi. Rahmanov, Tacikistan'ın kalkınma stratejisinin Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inisiyatifiyle yüksek derecede örtüştüğünü, dolayısıyla kendi stratejisini Kuşak ve Yol inşasıyla kenetleyerek, altyapı tesisleri inşası, elektrik, tarım ve güvenlik alanlarındaki işbirliğini güçlendireceklerini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor