Çin'in Astana Zirvesi'nden beklentisi

2017-06-09 09:44:13

Çin Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Orta Asya Dairesi yetkilisi dün Astana'da basın toplantısı düzenleyerek, Çin'in burada düzenlenecek Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Zirvesi'nden beklentileriyle ilgili soruları yanıtladı.

Yetkili, Astana Zirvesi'nin büyük önem taşıdığını belirtti.

Bu yıl SİÖ Tüzüğü'nün yayımlanmasının 15. ve SİÖ Ülkeleri Arasında Uzun Vadeli İyi Komşuluk Dostluk ve İşbirliği Anlaşması'nın imzalanmasının 10. yıldönümü kutlanıyor. Hindistan ve Pakistan örgüte katılım prosedürünü tamamlayarak Astana'da SİÖ üyeliğine kavuşacak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkili, örgütün büyük işbirliği potansiyeline sahip olduğunu ve uluslararası etkisinin arttığını, bunun yanı sıra dünyada ve bölgede istikrarsızlık ve belirsizliklerin sürdüğünü, örgütün yeni fırsatlarla birlikte meydan okumalarla da karşı karşıya bulunduğunu kaydetti.

Çin, Astana Zirvesi'nde örgütün diğer üye ülkeleriyle ve gözlemci ülkelerle birlikte işbirliğini güçlendirme tedbirlerini ele almak, örgütün gelecek aşamadaki çalışmalarını planlamak istiyor.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, SİÖ içinde birlik ve karşılıklı güvenin artırılması, güvenlik, ekonomi ve kültür gibi alanlardaki işbirliğinin derinleştirilmesi üzerine öneriyi ortaya koyacak.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Orta Asya Dairesi yetkilisi, Çin'in SİÖ'nün geleceğini nasıl değerlendirdiği sorusunu da yanıtladı.

Yetkili, tüm üye ülkelerin ortak çabalarıyla SİÖ'de birliğin güçlendirileceğini, her alandaki işbirliğinin derinleştirileceğini, bölgesel güvenlik, istikrar ve ortak refahın, rasyonel uluslararası düzen ve ortak kader topluluğunun inşasına daha büyük katkı sağlanacağını ifade etti.

Çin, Astana Zirvesi'nden sonra SİÖ dönem başkanlığını devralacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor