Xi-Putin görüşmesi

2017-06-09 09:20:39

Xi-Putin görüşmesi

Kazakistan ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Astana'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Xi görüşmede yaptığı konuşmada, Beijing'de düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu sırasında Putin'le yüksek düzeyde seyreden ikili ilişkileri koruma ve işbirliğini güçlendirme konusunda fikir birliği sağladığını hatırlattı.

Xi, karışık uluslararası durumda iki ülkenin birbirine karşılıklı destek sağlaması, Kuşak ve Yol inisiyatifini Avrasya Ekonomik Birliği projesiyle kenetlemede daha fazla sonuç elde etmesi, kültürel çeşitliliği artırması ve uluslararası işlerdeki eşgüdümü yoğunlaştırması gerektiğini belirtti.

Shanghai İşbirliği Örgütü'nün (SİÖ) yeni fırsatların yanı sıra meydan okumalarla da karşı karşıya bulunduğunu söyleyen Xi Jinping, Çin ve Rusya'nın örgütün birliği ve bölgenin güvenliğini koruması, uluslararası işlerdeki etkisini artırması gerektiğini vurguladı.

Xi, Astana Zirvesi'nden sonra SİÖ dönem başkanlığını devralacağını ve örgütün gelişmesi için Rusya dahil tüm taraflarla temas ve eşgüdümü koruyacağını sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya ve Çin'in üst düzey teması korumasının önemine dikkat çekerek, iki ülkenin küresel ve bölgesel barış, istikrar ve güvenliği koruması gerektiğine işaret etti. Putin, iki ülkenin diğer üye ülkelerle birlikte SİÖ'nün uluslararası işlerde daha büyük rol oynamasını sağlaması gerektiğini kaydetti.

Görüşmede Afganistan sorunu ve Kore Yarımadası'ndaki durum gibi konular ele alındı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor