Çin uzay istasyonunu dünyaya açıyor

2017-06-08 20:48:45 CRI

Çin, 2022'de tamamlanacak uzay istasyonunu dünyanın her yerinden bilim insanlarına açacağını duyurdu.

Çin Uzay Teknolojileri Akademisi'ne bağlı İnsanlı Uzay Sistemleri Mühendislik Ensitüsü'nden uzman Wei Chuanfeng, Birleşmiş Milletler (BM) üye ülkelerine Çin'in uzay istasyonunda çalışma fırsatlarının sunulmasına dair BM Uzay İşleri Ofisi ile imzalanacak stratejik anlaşmanın taslağının hazırlandığını belirtti.

Wei, Beijing'de düzenlenen 2017 Küresel Uzay Keşfi Konferansı'nda, Çin'in yabancı ülkelerle uzay işbirliğine dair açıklamalarda bulundu.

Çin İnsanlı Uzay Mühendislik Ofisi'nin hazırladığı çerçeve anlaşmasına göre, Çin, kendi uzay istasyonunu yabancı ülkelere açmayı planlıyor. BM üyeleri ve özellikle gelişmekte olan ülkelerden bilim insanları Çin'in uzay istasyonunda bilimsel ve teknolojik deneyler gerçekleştirebilecek.

Wei, bugün konferansta yaptığı açıklamada, Çin'in uzay istasyonunun tasarımcılarının, diğer ülkelerden bilim insanlarına istasyonda deney yapmaları hususunda yardımcı olabilecek bazı teknik yaklaşımları önerdiklerini söyledi. Wei, Çin'in gelişmekte olan ülkelerin astronotları ve yükleme uzmanlarının uzaya girmesi için destek sağlayacağını da vurguladı.

Wei'nin verdiği bilgilere göre, Çin'in bahsi geçen uzay istasyonu çekirdek modül ve iki deney modülü olmak üzere toplam 3 modülden oluşuyor. İstasyonda, Shenzhou insanlı uzay aracı, Tianzhou kargo uzay aracı ve diğer araçların kenetlenmesini ve ayrılmasını sağlayacak 3 kenetlenme noktası da bulunuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor