Çin-Kazakistan ilişkileri yeni düzeye taşınacak

2017-06-08 18:51:34

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Astana'da Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile görüştü.

İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 25 yıl içinde ikili ilişkilerde kazanılan önemli neticeleri değerlendiren Xi ve Nazarbayev, Çin-Kazakistan kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini, yeni düzeye taşıyarak sağlıklı ve istikrarlı geliştirmeyi kararlaştırdı.

Xi Jinping görüşmede, iki tarafın iyi komşuluk, birbirine yardım ve saygı, eşitlik, kazan-kazan ilkeleri temelinde Çin-Kazakistan ilişkilerinin kısa sürede büyük ilerleme kaydettiğini söyledi. İki ülkenin kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini desteklediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi, daha sıkı bir ortak kader topluluğu kurmak için çaba göstererek Kazakistan ile iyi komşuluk ilişkilerini nesilden nesile aktaracaklarını belirtti.

Nazarbayev ise, Xi Jinping'in ülkesine yaptığı ziyaretin ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini pekiştireceğini belirtti. Kazakistan'ın Çin ile ticaret, siyaset ve kültür gibi alanlardaki işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu dile getiren Nazarbayev, ayrıca BM ve SİÖ çerçevelerinde Çin ile işbirliği ve temasları yoğunlaştıracaklarını kaydetti.

Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin (KYİ) önemini vurgulayan Nazarbayev, KYİ kapsamında ulaşım, endüstriyel kapasite, ortak sanayi bölgesi, finans, tarım ve kültür alanlarında işbirliğini artıracaklarını söyledi.

İki lider ayrıca, altyapı tesisleri, yatırım, inovasyon, imalat, enerji, bilim ve teknoloji, çevre koruma, eğitim, medya, turizm, sağlık ve spor olmak üzere çeşitli alanlardaki işbirliğini pekiştirme konusunda mutabakata vardı.

Xi ve Nazarbayev, görüşmenin ardından “Çin-Kazakistan Ortak Bidirisi”ni imzaladı. İki lider ticaret, finans, altyapı tesisleri inşası, su muhafazası, kalite kontrolü, vergi ve kültür alanlarında bir dizi işbirliği anlaşmasının imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor